Rozpoczęła się kampania wyborcza, której ton nadają kolejne pomysły partii rządzącej. Tym razem jednak nie chodzi już o rozdawnictwo pieniędzy w programach socjalnych czy kolejne “innowacje” Mateusza Morawieckiego, wprowadzające np. “Nowy Polski Ład”, który zamiast wesprzeć przedsiębiorczość, stał się zmorą wielu branż.
Spindoktorzy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się wykorzystać wojnę na Ukrainie, aby odwołać się do najprostszych instynktów społeczeństwa, w tym przede wszystkim strachu. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego ma teraz konsolidować się w duchu obrony granic, jednoczenia sił przeciw Rosji Władimira Putina i poszukiwaniu obcych agentur. Temu przede wszystkim służy powołana ostatnio komisja analizująca rosyjskie wpływy w Polsce, czy wchodząca właśnie w życie tzw. ustawa antyszpiegowska, która wprowadza kary choćby za tzw. “dezinformację”. Podsycaniu atmosfery strachu służy też nagłaśnianie przez media “groźnych dla bezpieczeństwa państwa zachowań”, jak choćby rozklejanie wlepek grupy “Wagnera”, czy wysyłanie nieautoryzowanego sygnału: “radio-stop”, zatrzymującego ruch pociągów.
W rozgrywce politycznej naczelnym celem partii władzy jest w tej chwili Konfederacja, której politycy PiS od miesięcy starają się przypiąć łatkę “ruskiej agentury”. Oprócz tego ugrupowania, w kręgach Prawa i Sprawiedliwości tworzy się również narrację zagrożenia ze strony Unii Europejskiej, której rząd Mateusza Morawieckiego wysługuje się co prawda w każdym calu, ale robi to wyjątkowo niechętnie i tak, by ludzie myśleli, iż praktycznie wcale. Mówiąc o UE nie sposób nie wspomnieć również o relokacji imigrantów, którą Bruksela od lat próbuje narzucić Polsce oraz rosnącym wpływie Niemiec, którego emanacją ma być w naszym kraju ugrupowanie Donalda Tuska. PiS próbuje zatem zbudować wizerunek Polski, jako oblężonej twierdzy, którą broni jedynie silna ręka obecnej władzy.
Czy wyborcy znów dadzą się nabrać na tę swoistą polsko-polską wojnę i emocjonalne zabiegi sterników naszej rzeczywistości politycznej? A także jak uodpornić się na medialną histerię? O tym w kolejnym odcinku z cyklu “Dokąd Zmierzamy?” opowie w rozmowie z Kamilem Klimczakiem, cybernetyk społeczny i filozof, Magdalena Ziętek-Wielomska.
Źródło: eMisjaTv