Kalendarium zdarzeń w Powiecie Nyskim w związku z zagrożeniem powodziowym

3 godzin temu

Przedstawiamy kalendarium zdarzeń w Powiecie Nyskim w związku z zagrożeniem powodziowym.

12.09.2024 r.

Monitorowanie najbardziej zagrożonych miejsc, aby zminimalizować ewentualne skutki podtopień (wizyta w szpitalu w Głuchołazach - zabezpieczenie szpitala workami z piaskiem przez ZUD w Nysie, wizyta w Morowie - rozkładanie rękawów wodnych wzdłuż rzeki Mora).

Starosta Nyski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe od dnia 12 września 2024 r. od godz. 18:00.

 

13.09.2024 r.

Godz. 8:00 Spotkanie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym brały udział najważniejsze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców.

Godz. 18:00 Starosta Nyski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie całego powiatu nyskiego.

Godz. 21:00 Żołnierze WOT zostali oddelegowani przez Wojewodę Opolskiego, aby wspierać naszą straż pożarną.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło stały dyżur telefoniczny.

 

14 września 2024 r.

Godz. 2:30 Wizyta Tomasza Siemoniaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiesława Leśniakiewicza Podsekretarza Stanu MSWiA oraz Daniela Palimąki starosty nyskiego w KP PSP w Nysie, w Głuchołazach oraz w  Morowie. 

Godz. 8:00 Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego z udziałem Tomasza Siemoniaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wiesława Leśniakiewicza Podsekretarza Stanu MSWiA, na którym omawiano aktualną sytuację pogodową oraz stan rzek w naszym regionie.

Od godz. 10:00  Monitorowanie newralgicznych miejsc (Jarnołtówek, Głuchołazy, Morów, Biała Nyska) przez ministrów, przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych.

Od godz. 14:00 Korespondencjasms Jolanty Barskiej wicestarosty nyskiego z Arturem Kamińskim dyrektorem ZOZ w Nysie o zabezpieczeniu szpitala.  Wicestarosta pyta o sytuację w szpitalu, o PAKS, decyduje o wysłaniu piasku z workami celem zabezpieczenia szpitala. Informacja zwrotna od dyrektora szpitala: szpital bez zagrożenia. Dyrektor zarządził wynoszenie leków z apteki szpitalnej, magazynów i kuchni, które są w przyziemiu. Działania prewencyjne. Informacja od wicestarosty (godz. 18:08) do dyrektora szpitala, iż w szpitalu może podejść woda od studzienek.  Dyrektor informuje, iż studzienki są monitorowane.

Godz. 21:00 Wizyta Premiera Donalda Tuska w KP PSP w Nysie oraz w Głuchołazach.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo przyjmuje telefony m.in. z prośbą o pomoc w dostarczeniu żywności, wody, udzielanie informacji o utrudnieniach na drogach oraz wszelkich innych sytuacjach kryzysowych.

15 września 2024 r.

Godz. 09:00 W Starostwie Powiatowym w Nysie odbyła się odprawa sztabu powodziowego z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem, wiceministrem Wiesławem Leśniakiewiczem, ministrem Dariuszem Klimczakiem, komendantem głównym PSP nadbryg. Mariuszem Feltynowskim, przedstawicielami lokalnych władz oraz służb mundurowych.

Godz. 11:30 Starosta nyski podjął decyzję o odwołaniu zajęć w dniach 16-17 września (poniedziałek-wtorek) w szkołach, których organem prowadzącym jest Powiat Nyski.

Godz. 12:00 Korespondencja sms wicestarosty Jolanty Barskiej z dyrektorem ZOZ w Nysie. Informacja o działaniach prewencyjnych. Straż układa worki z piaskiem w miejscach newralgicznych. 

Godz. 13:05 Burmistrz Kłodzka dostał informację o rozszczelnieniu zapory w Stroniu Śląskim.

Godz. 13:51 Telefon Macieja Krzysika członka Zarządu Powiatu w Nysie do dyrektora medycznego Marka Szymkowicza z informacją o zrzutach. Informacja otrzymana od RZGW we Wrocławiu.

Godz. 13:53 Wiadomość e-mail od WCZK o wydaniu dyspozycji odpływu przez RZGW we Wrocławiu.

 ZBIORNIK NYSA:

od godz. 14:00 zwiększyć odpływ z 600 m³/s do 800 m³/s.

od godz. 15:00 zwiększyć odpływ z 800 m³/s do 1000  m³/s, do odwołania.

 

Godz. 15:50 Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przenosi się na ul. Otmuchowską.

Godz. 17:05 Dyrektor ZOZ w Nysie informuje wicestarostę Jolantę Barską o potrzebie 5 lamp akumulatorowych. Brak prądu w szpitalu. Pacjenci przenoszeni na wyższy poziom. Rozmowy z dyrektor Opolskiego Oddziału NFZ Beatą Cyganiuk o przewożeniu pacjentów do innych szpitali.

Godz. 21:00  Rozpoczęta ewakuacja szpitala zarządzona przez  Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo przyjmuje telefony m.in. z prośbą o ewakuację, pomoc w dostarczeniu żywności, wody, udzielanie informacji o utrudnieniach na drogach oraz wszelkich innych sytuacjach kryzysowych.

 

16.09.2024 r.

Godz. 10:30 Rozpoznanie sytuacji powodziowej na terenie powiatu nyskiego z powietrza - Maciej Krzysik członek Zarządu Powiatu.

Godz. 12:00 Powiadomienie PSP o sytuacji w terenie z prośbą o zabezpieczenie rozszczelnionych wałów na rzece Biała Głuchołaska i Nysa Kłodzka.

Godz. 13:00 Starostwo Powiatowe w Nysie zorganizowało Powiatowy Hub Pomocowy - punkt przyjmowania i wydawania darów w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie. Punkt całodobowy. 

Godz. 16:30 Burmistrz Nysy ogłasza ewakuację.

Godz. 16:45 Rozmowa Starosty Nyskiego z ministrem Tomaszem Siemoniakiem w sprawie zmniejszenia zrzutu wody z Jeziora Nyskiego z 1000 m³/s na 800 m³/s.

Godz. 16:50 Wspólne działania Powiatowego i Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w zakresie wzmacniania wałów.

Godz. 17:00 Helikoptery zabezpieczają rozszczelnione wały.

Godz. 17:05 Wody Polskie decydują o zmniejszeniu zrzutu wody na 800 m³/s.

Od godz. 19:00 Koordynowanie akcji ratowania wału z mieszkańcami i służbami.

Godz. 20:30 Akcja ratowania wału (mieszkańcy, służby, wojsko).

Godz. 21:05 Rozmowa Starosty Nyskiego z ministrem Tomaszem Siemoniakiem w zakresie wsparcia śmigłowców pracujących w nocy do akcji wzmacniania wałów.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo przyjmuje telefony m.in. z prośbą o pomoc w dostarczeniu żywności, wody, udzielanie informacji o utrudnieniach na drogach oraz wszelkich innych sytuacjach kryzysowych.

 

17 września 2024 r.

Godz. 10:00 Ewakuacja pacjentów paczkowskiego ZOL - u.

Godz. 12:00 Ze względów logistycznych Powiatowy Hub Pomocowy został przeniesiony na ul. Grodkowską 54, do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nysie.

Godz. 13:30 Starosta nyski podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych od 18 września do 20 września br. włącznie.

Godz. 18:30 Przygotowania do funkcjonowania szpitala polowego w Nysie, który od 18 września br. od godz. 8:00 zaczął przyjmować pacjentów.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo przyjmuje telefony m.in. z prośbą o pomoc w dostarczeniu żywności, wody, udzielanie informacji o utrudnieniach na drogach oraz wszelkich innych sytuacjach kryzysowych.

Idź do oryginalnego materiału