Nawet gdybym nie był Polakiem, zostałbym Powstańcem Warszawskim
Całość cyklu pod linkiem:
http://solidarni2010.pl/index.php?dzial=archiwum&q=Nawet%20gdybym%20nie%20by%B3%20Polakiem,%20zosta%B3bym%20Powsta%F1cem%20Warszawskim
Spis treści:
Część 1
(Samo)Rozbrojenie AK przed Godziną "W". 9 lipca minęła kolejna rocznica stosunkowo (wtedy!) drobnego wydarzenia, którego skutki wpłynęły nieubłaganie tragicznie na historię Polski.
Część 2
29 lipca 1944 generał Bór-Komorowski na prośbę przyszłego dowódcy Powstania pułkownika Montera-Chruściela zmienił godzinę wybuchu walk (tzw. Godzina "W") z planowej 2-iej w nocy na 5-tą po południu.Pamiętam jak osłupiały byłem, gdy pierwszy raz o tym przeczytałem!
Część 3.1
Powstanie'44 kulisy podjęcia decyzji o Godzinie W cz.1. "Unikajmy w przyszłości rad prowokatorów i nie przelewajmy krwi i nie niszczmy kraju dla wywołania propagandowych efektów" Stanisław Cat-Mackiewicz, wybitny pisarz polityczno-historyczny*
Część 3.2
Bezpośrednie przyczyny wybuchu Powstania 1-go sierpnia 1944 cz.2. "Przez wiele setek lat póki istnieć będzie naród polski każdy Polak będzie przyznawał, iż Powstanie Warszawskiego było samobójczym szałem i będzie do niego miał synowską miłość i tkliwość. Będzie z niego dumny".Stanisław Cat-Mackiewicz, wybitny polski pisarz polityczno-historyczny
Część 4.
"... proponuję, zalecam, upraszam o powstrzymanie się JUTRO od pseudopoważnych rozważań typu czy Powstanie miało sens, czy były szanse jego wygrania, kto zawinił, jakie błędy popełniło dowództwo, itp. z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłych rocznicach Godziny W..." - pisze Autor.
Część 5.
"Gdybym nie był Polakiem, też bym został Powstańcem Warszawskim"
Jeśli teorie buddyjskie są prawdziwe, jestem kolejnym wcieleniem Warszawskiego Powstańca. Lub co najmniej walczącego w Powstaniu 1944. Dziwne zastrzeżenie wyjaśnię później. I pewnie w nim poległego... Pewnej parnej, letniej nocy, przy dużej ilości środków dopingujących ciało i umysł, prawie to zobaczyłem. Taka "wizja" albo...
Część 6.
"Konspiracja już się skończyła. Wydaje się, iż jestem przybyłym dopiero co z Londynu. Wywołuje to sensację, patrzą na mnie jak na nadprzyrodzone zjawisko. Zostaję zasypany pytaniami kiedy przyjdą Anglicy i Amerykanie, czy będzie desant w Warszawie. Kłamię jak z nut. W tym momencie i nastroju za żadne skarby świata nie zdobyłbym się na słowa prawdy."
Część 7.
25-letnia łączniczka odpowiedzialna za komunikację dowództwa Powstania Warszawskiego z podległymi oddziałami zgłasza się na ochotnika, aby spróbować kanałami ściekowymi dotrzeć do odciętej przez wroga dzielnicy miasta. Bez pewności gdzie i czy na pewno tam są polskie oddziały.
Część 8.
A Stalin czekał... aż się Powstanie dopali
Oni, a zwłaszcza one, czuły się powołanymi, aby dać świadectwo.
I dali je. I dały je.
Niektórzy, niektóre choćby kilku, kilkunastokrotnie, dlatego zasługują na cześć równą herosom jak Prometeusz, Herkules, Jazon.
Część 9.
Najszczęśliwszy dzień w życiu. Z Woli przez Kampinos na Starówkę...
"Jeszcze nas nie zmienili. Sytuacja jest bardzo ciężka. Od rana nacierają szturmując od Powązek piechotą wspartą goliatami lub bombardują artylerią. Chłopcy są zmęczeni ciągłą, trzydniową walką. Pierwszy raz zetknęliśmy się z taką przewagą nieprzyjaciela i pierwszy raz nie pobiliśmy go. Odporną postawę plutonu podtrzymuje "Kuba" swoją energią, rzutkością i dobrą miną."
Część 10.
Szturm na Dworzec Gdański - podłoże.
22 sierpnia o godzinie trzeciej minut dziesięć w nocy miało rozpocząć się natarcie, którego wynik mógł decydująco wpłynąć na dalszy przebieg i militarne losy Bitwy o Warszawę nazwanej później przez potomnych słusznym mianem Powstania Warszawskiego.
Część 11.1
"Siedzieć cicho i nie pouczać przełożonych! A gdy trzeba na śmierć iść po kolei?"
Przebieg szturmu na Dworzec Gdański oddziałów żoliborskich i staromiejskich Armii Krajowej Grupy "Północ" w nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 r.
Część 11.2
Przebicie do Śródmieścia - wstęp.
Równo 65 lat temu 31 sierpnia 1944 o godz.1-ej miało się zacząć największe natarcie Powstania Warszawskiego, którego celem nie były zdobycze militarne, a uratowanie bohaterskich obrońców oraz ludności cywilnej Starego Miasta przed niechybną śmiercią od niemieckich zwyrodnialców gen.Reinefahrta.
Część 12
Przebicie do Śródmieścia - przebieg niewiarygodnych kolei "Zośki".
Wreszcie o trzeciej w nocy chłopcy przyczajają się na stanowiskach wylotowych.
Przed nimi, jakby uprzedzona, wzmaga się lawina żelaza i ołowiu wystrzeliwana z setek ogników błyskających w ciemności luf.
Część 13
15 września 1944 o świcie zginął piękną śmiercią żołnierską dowódca najlepszej kompanii
Wojska Polskiego, porucznik Armii Krajowej. Wybitny oficer, legendarny płk Radosław (Jan Mazurkiewicz) powiedział o Nim, iż w ciągu swojej wieloletniej kariery wojskowego nie widział tak doskonałego pod każdym względem dowódcy.
Część 14
- Bist Du Banditin?
- Jestem żołnierzem Armii Krajowej.
(Ostatnie słowa przed śmiercią rannej, bez amputowanej ręki, łączniczki Marii Comer, będące odpowiedzią na pytanie niemieckiego oficera. 20 września 1944, ulica Wilanowska, Przyczółek Czerniakowski)
"Przez wiele setek lat póki istnieć będzie naród polski każdy Polak będzie przyznawał, iż Powstanie Warszawskiego było samobójczym szałem i będzie do niego miał synowską miłość i tkliwość. Będzie z niego dumny" Stanisław Cat-Mackiewicz
Część 15
Słoń zginął po Dniu chwały największej baonu "Zośka"...
- Powstanie Warszawskie oczyma Witka Piekarskiego.
Część 16
"Klapa nad łbem się zamyka,
W dół do podziemia drabinka?"
Część 17
Zapomnieni bohaterowie Powstania Warszawskiego
- Powstanie Warszawskie oczyma Witka Piekarskiego.
Część 19
Bezsens wojennych decyzji. Ostatni dzień Powstańczego Żoliborza
Część 20
5 października 1944 na mocy umowy kapitulacyjnej podpisanej 3 dni wcześniej ostatnie oddziały* Powstania Warszawskiego opuściły Warszawę. Z dzielnicy śródmiejskiej poszło do niewoli 11 668 żołnierzy, nie licząc około 2 tysięcy kobiet oraz około 5 tysięcy rannych.
Część 21
Znaczenie Powstania Warszawskiego dla Europy i świata
- to już ostatni wpis z archiwalnego cyklu: "Powstanie Warszawskie oczyma Witka Piekarskiego".