Kalendarium historyczne: 13 stycznia 1936 – Bandera skazany na karę śmierci

2 godzin temu

Kalendarium historyczne – rocznica zakończenia procesu ukraińskich nazistów, ze Stepanem Banderą na czele. Przestępcy byli sądzeni za zamordowanie szefa polskiego MSW.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się procesowi w sprawie zamachu na życie ministra Bronisława Pierackiego.

Bronisław Pieracki zginął 15 czerwca 1934 roku. Sprawcy jego zabójstwa nie udało się zatrzymać. Był nim 31-letni Grzegorz Maciejko ps. Gont, którego policja aresztowała w październiku 1933 roku za przynależność do OUN, jednak z braku dowodów został zwolniony w lutym 1934 roku. Maciejko po przeprowadzonym zamachu uciekł do Czechosłowacji, a następnie przedostał się do Argentyny, gdzie zmarł w 1966 roku.

Proces w sprawie mordu toczył się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Mimo iż bezpośredni wykonawca zamachu nie zasiadł na ławie oskarżonych, sądzone były osoby, które go inspirowały i pomagały mu w działalności.

Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 12 osób. W trakcie siedmiu tygodni – od listopada 1935 do stycznia 1936 roku – przesłuchano ponad stu świadków. Rozprawa wzbudzała bardzo dużą ciekawość zarówno ze strony mediów, jak i publiczności, do tego stopnia, iż wprowadzono bilety wstępu na salę sądową.

13 stycznia 1936 roku proces dobiegł końca. Zapadły bardzo wysokie wyroki. Trzej oskarżeni: Stepan Bandera, Mykoła Łebed i Jarosław Karpyneć, zostali skazani na karę śmierci, zamienioną na mocy amnestii na karę dożywotniego więzienia. Dwaj inni oskarżeni skazani zostali na dożywocie. Pozostałym wymierzono kary od 7 do 12 lat pozbawienia wolności.

Jak pokazała przyszłość, pozostawienie Bandery przy życiu okazało się wielkim błędem.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.

Idź do oryginalnego materiału