Jubileuszowy Finał 5. sezonu Eco Studio ELECTRO – SYSTEM. Było gwiazorsko

1 dzień temu

W warszawskim Teatrze Kamienica odbył się Jubileuszowy Finał 5. sezonu Eco Studio ELECTRO – SYSTEM z okazji międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata. Głównymi bohaterami wydarzenia byli: Magda Bereda z zespołem Enej, iluzjonista – Paweł Szreter oraz Saszan, Włodek Troszyn i Kuba Klym – ambasadorzy projektu edukacyjno – ekologicznego realizowanego w ramach publicznych kampanii edukacyjnych organizacji odzysku ELECTRO – SYSTEM.

Wielki Finał ogólnopolskiego konkursu, realizowanego w ramach projektu edukacyjnego „Eco Studio ELECTRO – SYSTEM” przypadł po raz kolejny w czasie akcji Sprzątanie Świata. Ta międzynarodowa kampania, znana też jako „Clean Up The World”, odbywa się co roku w trzecim tygodniu września. Na finale konkursu, który miał w tym roku charakter wydarzenia muzyczno – ekologicznego pojawili się liczni goście, w tym gwiazdy sceny i zaangażowani ekologicznie influencerzy.

Najpierw odbyło się symboliczne sprzątanie Skweru Duśki Trafankowskiej oraz zbiórka drobnych elektrośmieci, takich jak: zepsute telefony komórkowe, tablety, słuchawki, a następnie wyjątkowy koncert idoli młodego pokolenia, którzy zaśpiewali w Teatrze Kamienica.

Do Warszawy przyjechali reprezentanci szkół z dziewięciu miast i gmin. Znaleźli się wśród nich ekipy z Aleksandrowa Łódzkiego, Błonia, Buska – Zdroju, Garwolina, Myszkowa, Rejowca Fabrycznego, Susza, Wąbrzeźna i Zakroczymia.

Poznaliśmy też laureata konkursu, w ramach którego uczniowie szkół z całego kraju zbierali elektroodpady. Pierwsze miejsce i tytuł „Szkoły na 5” zdobyła Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja z Rejowca Fabrycznego, która zebrała aż 3 tony elektrośmieci w ramach projektu eko-PROFIT i otrzymała statuetkę trójkąta recyklingowego, dyplom, mikroskop optyczny oraz świeże ziółka w ceramicznych doniczkach. Nagroda główna dla „Gminy na 5” trafiła do rąk Gminy Aleksandrów Łódzki.

Aby podkreślić istotną rolę w propagowaniu postaw proekologicznych jaką pełnią lokalne społeczności statuetkę „OSP na 5” otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna Garwolin – Zawady, która tylko w tym roku zebrała w ramach eko-PROFIT ponad 10 ton elektroodpadów! Statuetki „Gwiazdy na 5” otrzymali ambasadorzy pierwszego sezonu projektu: influencerka z 5 milionami obserwujących na TikToku – Kinga Sawczuk i dziennikarz – Kuba Adamiak.

Gwiazdy dla środowiska

„Eco Studio ELECTRO – SYSTEM” to projekt edukacyjno – ekologiczny, którego pomysłodawcą jest ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat prawidłowego, zgodnego z zasadami ochrony środowiska postępowania z elektroodpadami, a także ich wpływu na środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi. Aby zainteresować młode osoby edukacją ekologiczną, w projekt angażują się co roku znane i lubiane przez młodzież gwiazdy.

W tym roku ambasadorami akcji byli wokalistka, influencerka – Saszan, dziennikarz młodego pokolenia – Kuba Klym i trener fitness – Włodek Troszyn. W wydarzeniu wzięli udział również inni influencerzy: Lena Moonlight, Warjat Radek, Mariusz Wawrzyńczyk, Madzia Wójcik, Kara Poita, Ania Woźniak i Karolina Motylewska.

Atrakcje z okazji akcji Sprzątanie Świata

Podczas Wielkiego Finału uczniowie mogli wysłuchać nie tylko koncertu Saszan, którą poznali podczas lokalnych „lekcji przyrody”, ale także ambasadorki 3 – ego sezonu projektu – Magdy Beredy, która w 2022 roku wspólnie z Eco Studio ELECTRO – SYSTEM nagrała piosenkę z eko przesłaniem – „Odzyskaj”.

W 2023 roku Magda wystartowała z autorską serią „piosenek z trzech słów” przesłanych przez słuchaczy. Cykl stał się viralem w internecie, a piosenki takie jak „Arbuzowy zachód słońca” (nagrana z Piotrem Rubikiem), „Pierwsze skrzypce” (z Golec uOrkiestra), czy „Kowbojki” na dobre zagościły w sercach fanów.

Ta ostatnia nagrana w duecie z zespołem Enej skłoniła Magdę do zaproszenia grupy na wyjątkową scenę jubileuszowego finału. Dlatego usłyszeliśmy nie tylko ich wspólny utwór, ale również autorskie przeboje Magdy Beredy – „Jest mi do twarzy we własnej osobie” i zespołu Enej – „Kamień z napisem LOVE”.

Praleczka – maskotka projektu

Uczestnicy finału mogli też przybić piątkę z maskotką projektu – Praleczką, wziąć udział w quizach ekologicznych przy trójkącie recyklingowym i eko treningu fitness z Włodkiem Troszyn. Dzieci i dorośli mogli aktywnie uczestniczyć w magicznych pokazach iluzjonisty – Pawła Szreter, a goście VIP mogli skosztować zdrowych przekąsek przygotowanych na bazie wegańskiego sera z orzechów nerkowca od Wege Siostry i porozmawiać o ekologii w nastrojowej atmosferze stworzonej przez świece naturalne od Biosensual.

Organizacja Odzysku ELECTRO – SYSTEM co roku przeznacza ponad 5% swoich przychodów na prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych dotyczących prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Prowadzenie takich działań to jedno z głównych zadań organizacji.

Recykling elektrośmieci w legalnie działających zakładach przetwarzania umożliwia odzyskiwanie cennych surowców, jednocześnie eliminując zagrożenia wynikające z obecności niebezpiecznych substancji. Elektroodpady powinny być zatem przekazywane wyłącznie do systemów zbierania, z których trafią do takich zakładów. Nie należy pozostawiać elektroodpadów przy altankach śmietnikowych ani przed domem, ponieważ nie mamy pewności co do dalszego losu i sposobu demontażu takich urządzeń.

Dzięki kolejnym projektom edukacyjnym ELECTRO – SYSTEM z roku na rok rosną możliwości legalnego pozbywania się elektrośmieci i coraz więcej osób dowiaduje się o tym, dlaczego prawidłowe gospodarowanie elektroodpadami jest tak istotne dla środowiska – mówi dr Robert Wawrzonek, Prezes Zarządu ELECTRO – SYSTEM.

Idź do oryginalnego materiału