Fundusz sołecki to środki wyodrębnione w budżecie gminy dla poszczególnych sołectw. Gminy nie mają obowiązku tworzenia funduszy sołeckich, a o tym czy powstaną, czy też nie, podczas sesji decydują, radni. Jednak korzyści,wynikające z utworzenia takiego funduszu są spore. Gmina otrzymuje refundację części środków z budżetu państwa. Fundusze te pozwalają na poprawę warunków życia mieszkańców. W gminie Ćmielów fundusz sołecki ma się dobrze i funkcjonuje już kolejny rok z rzędu.
– Cieszę się, iż państwo radni przychylili się do mojego wniosku i kilka lat temu reaktywowaliśmy fundusz sołecki w naszej gminie. Z perspektywy czasu uważam, iż była to bardzo dobra wspólna decyzja. W ten sposób umożliwiamy zrównoważony rozwój każdej z miejscowości. Mieszkańcy mogą wypowiadać się co do celu przeznaczenia tych środków, czy to na doposażenie placów zabaw, remontu świetlicy, czy wysypania drogi kruszywem. Warto podkreślić, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, fundusz sołecki to nie są prywatne pieniądze sołtysa danej miejscowości, to nie są pieniądze, nad którymi pieczę trzyma sołtys. To są przez cały czas środki z budżetu gminy, a osobą odpowiedzialną za ich wydatkowanie jest burmistrz i skarbnik – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Przypomina, iż w ramach realizacji funduszu sołeckiego w 2023 roku mieszkańcy przeznaczyli środki finansowe na realizację przedsięwzięć związanych m.in. z doposażeniem placów zabaw, zakupem urządzeń spalinowych pod potrzeby sołectwa, a także zakupem ogrodzeń placów zabaw. Ponadto sołectwa z posiadanych środków realizowały również inwestycje polegające na budowie altan, remoncie świetlic wiejskich oraz zagospodarowanie terenu wokół nich. Wiele sołectw przeznaczyło również środki finansowe na poprawę przejezdności dróg gminnych oraz wewnętrznych w ramach wykonywania remontów bieżących powstałych ubytków zakupionym na ten cel kruszywem kamiennym. W ramach funduszu sołeckiego sołectwa zakupiły również drobny sprzęt doposażając w ten sposób świetlice wiejskie.
– Środki z funduszu sołeckiego to utworzenie, czy też doposażenie miejsc integracji, ale także zakupy kos spalinowych, co ułatwi pielęgnację zieleni w miejscowościach, które takiego zakupu dokonały. Zatrudniając pracowników i obkaszając wszystkie miejscowości w gminie, nie możemy fizycznie być w każdym miejscu w jednej chwili. Pomoc sołtysów, rady sołeckiej i mieszkańców, którzy mają taką inicjatywę, jest zawsze bardzo mile widziana – tłumaczy Joanna Suska.
Podkreśla, iż fundusz sołecki na 2024 rok wynosi 548 000 zł.