Ostatni kwartał roku to dla jednostek samorządu terytorialnego zawsze wzmożone prace nad konstrukcją budżetu na rok kolejny. Wiemy już nieco więcej o tym jak będzie wyglądał budżet miasta i gminy Końskie w 2025 roku. Co interesujące wszystko wskazuje na to, iż nowy rządowy sposób rozdziału pieniędzy może okazać się dla stolicy powiatu koneckiego korzystny.
–„Nasz projekt budżetu w dniu 15 listopada został zgodnie z terminem przekazany. Jest też dostępny na stronie internetowej urzędu i można go podejrzeć i przeanalizować. Jest to projekt ambitny i zrównoważony. Zakłada, iż wydatki będą równoważone przez dochody i znacząco przekracza poziom i jednej i drugiej pozycji w roku bieżącym” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Nowy budżet to prawie 227 milionów złotych dochodów i wydatków, a w tym blisko 47 milionów złotych to wydatki inwestycyjne. Kwoty te robią ogromne wrażenie. Największa inwestycja to kontynuacja przebudowy w centrum miasta, ale tym razem w jego północnej części –„Najbardziej zauważalne znaczenie będzie miała przebudowa centrum miasta na północ od głównego ciągu komunikacyjnego do ulicy Piłsudskiego. Do Rządowego Funduszu Dróg złożyliśmy wniosek o dofinansowanie przebudowy ul. Spółdzielczej, skrzyżowania jej z Warszawską i Starowarszawską oraz przebudowy ul. Targowej. Te skrzyżowania mają zmienić organizację ruchu, poprawić infrastrukturę podziemną i przebudować te ulice, które dzisiaj nie wyglądają najlepiej. Chciałbym przypomnieć, iż w 2021 roku gmina Końskie przejęła te ulice od Starostwa Powiatowego. W tym czasie opracowała dokumentację i uzyskała Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, bo bez dokumentacji, pozwoleń, zezwoleń i zgłoszeń możliwość inwestycji drogowych jest tylko czysto teoretyczna. A tutaj mieliśmy do czynienia choćby z faktem, iż musieliśmy porządkować sprawy własnościowe, bo ulica Spółdzielcza nie miała wydzielonego pasa geodezyjnie i składała się z kilku odrębnych działek. To jednostkowo największa inwestycja, bo kwota przekracza 16 mln złotych” – tłumaczy włodarz.
Na uwagę zasługuje nowy sposób szacowania dochodów samorządów z tytułu udziału w podatkach dochodowych, zgodnie z przyjętym przez rząd i Parlament wzorcem. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, iż za czasów obecnego rządu do Końskich „skapywać” będzie więcej środków –„Te dochody zastępują dotychczasowe subwencje. Zarówno oświatową, jak i ogólną i wyrównawczą. I mają one nieco większy wymiar finansowy niż dotychczasowe subwencje. Natomiast o ile subwencje były zobowiązaniem Skarbu Państwa, czyli po uchwaleniu budżetu 1/12 tej przypisanej wysokości co miesiąc wpływała na nasze konto to teraz prognoza dochodów opiera się na założeniach makroekonomicznych, czyli iż taki jaki będzie wzrost gospodarczy, takie będą też wpływy podatkowe. To oznacza, iż o ile będzie lepiej niż w prognozach rządowych to nasze środki mogą wzrosnąć, ale o ile będzie gorzej to mogą być mniejsze” – mówi Obratański.
Tradycyjnie największe wydatki w budżecie gminy Końskie zapisano na oświatę oraz na pomoc społeczną. W przypadku oświaty duża część całości kosztów będzie pokrywana ze środków gminy, co pokazuje iż samorząd absolutnie nie oszczędza na edukacji. Natomiast pomoc społeczna to w większości środki z programów społecznych proponowanych przez rząd i kontynuowanych z roku na rok.
Więcej o budżecie gminy Końskie i innych jednostek samorządowych będziemy Państwu opowiadać w naszych materiałach w najbliższych tygodniach.