Kserokopie oświadczenia majątkowego Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i kandydata na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, zostały udostępnione przez Sąd Najwyższy. Informację potwierdził Maciej Brzózka z biura prasowego SN. „Zgodę na udostępnienie oświadczenia majątkowego wydała I prezes SN Małgorzata Manowska” – przekazał Brzózka. Co posiada kandydat na prezydenta w ramienia PiS Karol Nawrocki?
- Czytaj też: Potężna afera u Martyniuków. Była żona Daniela przerwała milczenie
Zgodnie z procedurą, kopie dokumentów zostały przekazane Karolowi Nawrockiemu w zalakowanych kopertach. „Od tej chwili pan Nawrocki jest ich dysponentem” – zaznaczył rzecznik Sądu Najwyższego.
Kontrowersje wokół nieruchomości Nawrockiego
Oświadczenie majątkowe Nawrockiego znalazło się w centrum uwagi opinii publicznej i mediów po tym, jak politycy Koalicji Obywatelskiej zaczęli domagać się jego ujawnienia. Chodzi o ustalenie, czy kandydat na prezydenta ujął w dokumencie wszystkie posiadane nieruchomości.
Podczas debaty zorganizowanej przez „Super Express” 28 kwietnia, Nawrocki powiedział: „Mówię w imieniu zwykłych Polek i Polaków, takich jak ja, którzy mają jedno mieszkanie”. Zaznaczył też, iż jest przeciwnikiem podatku katastralnego i zamierza go zwalczać.
Doniesienia medialne i sprawa Jerzego Ż.
Portal Onet podał jednak, iż oprócz mieszkania, o którym mówił podczas debaty, Karol Nawrocki jest także właścicielem kawalerki, którą miał przejąć od starszego mężczyzny – Jerzego Ż. – w zamian za opiekę. Według ustaleń dziennikarzy, Jerzy Ż. to 80-letni schorowany mężczyzna, który w 2017 roku przekazał nieruchomość Nawrockiemu i jego żonie Marcie. W zamian mieli zapewnić mu opiekę, jednak w tej chwili przebywa on w jednym z państwowych Domów Pomocy Społecznej w Gdańsku.
Oświadczenie sztabu Karola Nawrockiego
W odpowiedzi na publikacje Onetu, rzeczniczka sztabu Karola Nawrockiego, Emilia Wierzbicki, wydała oświadczenie w mediach społecznościowych. „Jerzy Ż. to sąsiad Karola Nawrockiego, któremu ten od wielu lat pomagał. To on przekazał pieniądze na wykup mieszkania, które miał obiecać przekazać Karolowi Nawrockiemu za pomoc” – napisała Wierzbicki.
Podkreśliła, iż Nawrocki nie mieszkał w tej kawalerce, nie czerpał z niej żadnych korzyści majątkowych, nie wynajmował jej, a opłaty za mieszkanie przez cały czas ponosi Jerzy Ż. „Kontakt z panem Jerzym urwał się w grudniu 2024 roku. Karol Nawrocki próbował odnaleźć go poprzez sąsiadów i znajomych, jednak bezskutecznie” – dodała rzeczniczka.
Karol Nawrocki – deklaracja i głos ministra sprawiedliwości
W poniedziałek sam Karol Nawrocki zapewnił, iż opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, gdy tylko będzie to możliwe prawnie. „Dzisiaj moi współpracownicy kontaktują się z SN, aby to oświadczenie majątkowe pozyskać i opublikować, żebyście państwo już mieli przekonanie, iż wszystko jest w nim w porządku” – powiedział Nawrocki.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przypomniał, iż nic nie stoi na przeszkodzie, by prezes IPN samodzielnie ujawnił swoje oświadczenie. „Oświadczenie majątkowe każda osoba sprawująca urząd, także urząd prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, może ujawnić w każdej chwili. Nic nie stoi na przeszkodzie” – zaznaczył minister.
Bodnar wyjaśnił również, iż zgodnie z obowiązującą procedurą oświadczenie majątkowe prezesa IPN trafia do I prezesa Sądu Najwyższego, który weryfikuje jego zgodność i przechowuje dokument.
Oświadczenie majątkowe Karola Nawrockiego.
Karol Nawrocki jest wraz z żoną właścicielem dwóch mieszkań. Zawsze te informacje zawierał w składnych oświadczeniach majątkowych. Za poradą prawników, dla ostrożności i zachowania pełnej transparentności, w oświadczeniach majątkowych,… pic.twitter.com/nkRnOQ1lvL
Temat oświadczenia majątkowego Karola Nawrockiego wciąż budzi kontrowersje i emocje, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Ostateczne wyjaśnienie sytuacji może mieć wpływ na opinię publiczną oraz decyzje wyborców.