Rząd potwierdza nasz wspólny sukces: nasze głosy pokonały nienawiść! Oficjalny raport z konsultacji projektu ustawy o związkach partnerskich stwierdza, iż 95% przesłanych opinii była pozytywna i uznawała związki za „niezbędne minimum”. Tak, ogromna większość z nich to były nasze listy, które wysłaliśmy i zanieśliśmy bezpośrednio do rządu w listopadzie. To nasz wspólny, ogromny sukces!
Jak czytamy w raporcie, który opublikowano wczoraj na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, w ramach konsultacji „do Kancelarii Premiera Rady Ministrów wpłynęło łącznie 5800 wiadomości, w tym:
– 19 opinii opracowanych przez organizacje pozarządowe lub samorządy zawodowe [w tym wspólne stanowisko organizacji LGBT+, które koordynowaliśmy i współtworzyliśmy jako Miłość Nie Wyklucza];
– 5781 opinii od osób indywidualnych przesłanych bezpośrednio na ww. adres e-mail, przedstawionych za pośrednictwem strony Rządowego Centrum Legislacji lub przekazanych zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza”.
Tak, ogromna większość, bo 5285 z tych opinii, to nasze listy!
Zachęcając do udziału w konsultacjach w listopadzie ubiegłego roku, mieliśmy trzy cele: dotrzeć do rządu z naszym przekazem, pokazać ludzkie historie i nie dać się zakrzyczeć homofobom. W raporcie wybrzmiały nasze trzy główne punkty: związki partnerskie to minimum bezpieczeństwa, bo celem jest równość małżeńska, a rodziny z dziećmi muszą być chronione przez prawo. Zacytowane są także osobiste historie osób LGBT+, sojuszników i sojuszniczek oraz pojawia się pointa: chcemy wreszcie czuć się w Polsce bezpiecznie.
Co ze zorganizowaną akcją homofobów, którzy chcieli zasypać rząd nienawistnymi mailami? Raport potwierdza, iż taka akcja została zorganizowana, ale do rządu dotarło jedynie… 75 listów. Tymczasem w Miłość Nie Wyklucza zrobiliśmy wszystko, co się dało, żeby głosów w konsultacjach było jak najwięcej, a listy dotarły na ministerialne biurka.
Pracowaliśmy z mediami przez cały okres konsultacji, nagłaśniając nasz przekaz w największych stacjach telewizyjnych i gazetach. Na koniec wydrukowane kopie listów zanieśliśmy do rządu w obecności mediów. Tak żeby było jasne, iż sprawa jest ważna, a nasze głosy stanowcze. Dziś mamy potwierdzenie, iż wspólnie daliśmy radę!
Dlaczego ten raport jest istotny i co dalej z bezpieczeństwem rodzin osób LGBT+? Już za niecałe dwa tygodnie zaplanowano konferencję uzgodnieniową. W jej trakcie poszczególne ministerstwa mają „zaklepać” ostateczny kształt projektu, zanim trafi na posiedzenie rządu, a potem do Sejmu. Raport z konsultacji będzie kluczowym elementem tego spotkania. Przedstawiciele rządu usłyszą i zobaczą, iż ta ustawa już jest kompromisem, a osoby LGBT+ po prostu chcą bezpiecznie żyć we własnym kraju.
Będziemy trzymać rękę na pulsie i informować, co się dzieje. Na pewno przygotujemy też wspólną akcję nacisku na polityków, gdy znów będą chcieli okroić obecne minimum do prawnego ogryzka.
Nie zapominamy też o naszym celu, jakim jest po prostu równość, a nie specjalne projekty dla „innego” rodzaju rodzin. Ustawę o równości małżeńskiej przygotowaliśmy 10 lat temu. Jest krótka i nie wymaga stawania na głowie, żeby poprawić setki aktów prawnych. Rozszerza istniejącą instytucję małżeństwa na pary tej samej płci i tyle. Realizuje obowiązek polskich władz o zabezpieczenie wszystkich rodzin, jaki nakłada na nie Konstytucja i wyroki Trybunału w Strasburgu.
W dalszej walce o równość czekają nas kolejne setki godzin wytężonej pracy — często niewidocznej w mediach społecznościowych. Dlatego zachęcamy Was do wsparcia tej pracy darowizną na pracę Miłości. Wejdź na podstronę Wspieram albo skorzystaj z formularza poniżej. Razem wprowadzimy w Polsce równość małżeńską!