Decyzja ws. ekshumacji w Ukrainie: "Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - napisał w piątek po południu na portalu X premier Donald Tusk. O ekshumacje polskie władze zabiegały od lat. Rzecznik MSZ Paweł Wroński przekazał, iż rozpoczęcie ekshumacji na Wołyniu jest możliwe tej wiosny.
REKLAMA
Porozumienie resortów spraw zagranicznych: W listopadowym oświadczeniu szefów MSZ Polski i Ukrainy zapisano, iż Kijów deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w sprawach poszukiwań i ekshumacji. W reakcji na te zapewnienia prezes IPN Karol Nawrocki deklarował, iż specjaliści Instytutu są gotowi w ciągu 24 godzin udać się do Ukrainy, by przeprowadzić poszukiwania i ekshumacje. W ramach dotychczasowej korespondencji ze stroną ukraińską złożono do tej pory dziewięć wniosków głównych i kilkadziesiąt szczegółowych w sprawie zgody na podjęcie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Wołyniu.
Apel polskiego Sejmu: W sierpniu ubiegłego roku polscy parlamentarzyści zobowiązali rząd w specjalnej uchwale do "kontynuowania akcji dyplomatycznej zmierzającej do upamiętnienia wszystkich pomordowanych Polaków na Kresach". Sejm wezwał też władze Ukrainy "do uznania zbrodni ludobójstwa oraz zgody na ekshumację i zapewnienie należytego pochówku ofiar Rzezi Wołyńskiej".
Czym była Rzeź Wołyńska: "Antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie - czyli Galicję Wschodnią, a choćby część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943-1945" - podaje IPN. Polscy historycy szacują, iż w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści zabili ok. 100 tys. Polaków. W akcjach odwetowych zginęło z kolei ok. 10-12 tys. Ukraińców.
Źródła: Donald Tusk na portalu X, IPN, IAR