Rada Gminy Rudniki jednogłośnie udzieliła wójtowi Mariuszowi Stankowi zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Zanim jednak doszło do głosowań, radni debatowali nad raportem o stanie gminy.
Dokument w formie prezentacji przedstawiła sekretarz gminy Joanna Bryś. Podczas dyskusji radni zwracali uwagę na najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzy się samorząd. Wśród nich znalazły się przede wszystkim postępująca depopulacja oraz spadająca liczba urodzeń. Szczegółowo omówiono również sytuację finansową gminy, dynamiczny wzrost budżetu oraz skalę realizowanych inwestycji.
Debata miała merytoryczny charakter. Radni zadawali szczegółowe pytania dotyczące funkcjonowania gminy, na które odpowiadali wójt, skarbnik oraz pracownicy merytoryczni Urzędu Gminy.
Po zakończeniu dyskusji odbyły się jedne z najważniejszych głosowań w samorządowym kalendarzu. Każdy z 15 radnych poparł udzielenie wójtowi wotum zaufania i absolutorium.
– Chciałem Państwu podziękować. „Wotum zaufania” – pięknie to brzmi. Świadczy o tym, iż mają Państwo zaufanie do nas jako urzędu, bo nie traktuję tego wyłącznie osobiście. Chciałem jednak powiedzieć, iż my również mamy zaufanie do Państwa. Wszystkie uchwały i decyzje, które wspólnie wypracowujemy, są efektem konsensusu. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy nie ma pełnej jednomyślności, ale to jest naturalne – każdy podejmuje decyzje zgodnie z własnym sumieniem i oceną – mówił po głosowaniu wójt Mariusz Stanek.
W swoim wystąpieniu podkreślił również, iż uzyskane poparcie jest efektem wspólnej pracy wielu osób.
– Cieszę się, iż potrafimy utrzymać jedność w radzie i konsekwentnie realizować kierunek, który ma służyć rozwojowi naszej lokalnej społeczności. Najważniejsze jest to, abyśmy mogli skutecznie służyć mieszkańcom. Właśnie po to tutaj jesteśmy. Chciałbym również podziękować pracownikom Urzędu Gminy. Bez ich codziennego zaangażowania oraz wieloletniej kontynuacji wielu projektów tego sukcesu z pewnością by nie było – podkreślił.
Czym jest raport o stanie gminy?
Raport o stanie gminy to jeden z najważniejszych dokumentów samorządowych, podsumowujący działania gminy w poprzednim roku. Obejmuje m.in. dane demograficzne, działalność jednostek organizacyjnych, realizację inwestycji, sytuację finansową oraz najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi gmina. Nad raportem odbywa się debata rady gminy, po której radni podejmują decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem, który można pobrać tutaj: https://bip.rudniki.pl/10281/1497/rok-2025.html
*- Artykuł w ramach współpracy z Gminą Rudniki.










![Tarasy Domu Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju dostępne dla mieszkańców i turystów! [VIDEO ROZMOWA]](https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2026/06/WhatsApp-Image-2026-06-25-at-14.43.51.webp)
