Jeden z najważniejszych kardynałów Ameryki Łacińskiej chce diakonatu kobiet

3 godzin temu

Brazylijski kardynał Ulrich Steiner domaga się wprowadzenia w Kościele katolickim diakonatu kobiet oraz wyświęcania żonatych mężczyzn na księży.

Ulrich Steiner urodził się w 1950 roku jako 13. dziecko (spośród 16) w niemieckiej rodzinie osiadłej w Brazylii. Wstąpił do zakonu franciszkańskiego. W 2005 otrzymał sakrę biskupią, w latach 2011-2019 kierował Konferencją Episkopatu Brazylii. W 2020 roku Franciszek uczynił go metropolitą Manaus, a w 2022 roku wręczył mu biret kardynalski.

Steiner jest uczestnikiem Synodu o Synodalności. Jak stwierdził przy okazji tego synodu, na terenie jego archidiecezji jest wiele kobiet, które tak naprawdę są «diakonisami» – nie mają wprawdzie święceń ani choćby oficjalnej posługi, ale de facto pełnią rolę diakonis. Według kardynała ich praca jest ogromnie ważna i bez niej wprost trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie Kościoła, zwłaszcza w obszarach amazońskich. – Nasz Kościół nie byłby bez tych kobiet tym, czym jest – powiedział. W jego ocenie Kościół powinien wyciągnąć z tego wnioski i zmienić stanowisko w sprawie dopuszczania kobiet do diakonatu.

Zarazem kardynał oczekuje wprowadzenia w Kościele możliwości wyświęcenia żonatych mężczyzn na księży. Według purpurata kwestia ta powinna być rozstrzygana w różny sposób zależnie od kultury. W niektórych regionach świata celibat nie jest żadnym problemem, w innym – owszem. W przypadku Amazonii należałoby, sądzi Steiner, dopuścić żonatych księży.

Ulrich Steiner jest jednym z reprezentantów specyficznego środowiska biskupów brazylijskich mających niemieckie pochodzenie. W ostatnich latach za diakonatem kobiet i święceniami żonatych opowiadali się również tacy hierarchowie jak Austriak posługujący w Brazylii bp Erwin Kräutler albo zmarły w 2022 roku kardynał Claudio Hummes. Niedawno Franciszek nominował do Kolegium Kardynalskiego innego Brazylijczyka z niemieckiej rodziny, Jaime’a Spenglera, podobnie jak Steiner, Kräutler czy Hummes prącego do wyświęcenia żonatych.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Idź do oryginalnego materiału