Jean-Marie Le Pen nie żyje. Tyle wiadomo o przyczynie śmierci symbolu skrajnej prawicy

23 godzin temu
Jean-Marie Le Pen, symbol skrajnej prawicy we Francji, znany m.in. z wyroków za negowanie Holokaustu, nie żyje. Polityk miał 96 lat. Jak przekazała jego rodzina mediom, od kilku tygodni przebywał w placówce opiekuńczej i odszedł "w otoczeniu swoich bliskich".


We wtorek media obiegła informacja, iż Jean-Marie Le Pen – założyciel nowoczesnej francuskiej skrajnej prawicy – zmarł. Był znany ze swojego rasizmu, antysemityzmu i promowania neonazistowskiej propagandy. Miał 96 lat.

Jean-Marie Le Pen nie żyje. Tyle wiadomo o przyczynie jego śmierci


Nie wskazano dokładnie przyczyny jego śmierci, ale polityk miał poważne problemy ze zdrowiem. W kwietniu 2024 roku stan zdrowia Le Pena pogorszył się jeszcze po tym, jak w ciągu roku doznał drugiego zawału serca. Wówczas francuski sąd przyznał jego córkom prawną opiekę nad ojcem, dając im prawo do podejmowania decyzji w jego imieniu.



Le Pen, który od kilku tygodni przebywał w placówce opiekuńczej, zmarł we wtorek w południe "w otoczeniu swoich bliskich", o czym poinformowała jego rodzina.

"Przez sześćdziesiąt lat aktywnej walki politycznej udowodnił, iż jest wizjonerem, wciągając do debaty publicznej najważniejsze kwestie, które kształtują dzisiejsze życie polityczne, takie jak demografia i związana z nią imigracja, globalizacja i upadek Francji, suwerenność narodowa i ryzyko rozmycia w Unii Europejskiej" – napisała natomiast w oświadczeniu założona przez niego partia.

"Dla Zjednoczenia Narodowego będzie zapamiętany jako człowiek, który w czasie burz trzymał w rękach migoczący płomień narodu francuskiego" – głosi to oświadczenie.

Po jego śmierci głos zabrały postacie z całego spektrum politycznego Francji. Lewica potępiła to, co reprezentował Le Pen, podczas gdy jego sojusznicy ze skrajnej prawicy chwalili jego spuściznę.

Len Pen zasłynął z rasistowskich i antysemickich poglądów


"Przez prawie siedemdziesiąt lat odgrywał istotną rolę w życiu publicznym naszego kraju, ale teraz musi to osądzić historia" – czytamy z kolei w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

Polityk miał szokujące poglądy polityczne. Jak przypomina "NYT", upierał się, iż "rasy są nierówne", iż każdy z AIDS jest "rodzajem trędowatego" i iż "Żydzi spiskowali, aby rządzić światem". Odrzucił też komory gazowe Hitlera jako szczegół historii i powiedział, iż okupacja Francji przez nazistów w czasie wojny "nie była szczególnie nieludzka".

Jean-Marie Le Pen urodził się 20 czerwca 1928 roku w La Trinité-sur-Mer, wiosce w Bretanii, jako syn Jeana Le Pena i Anne-Marie Hervé. Jego ojciec, rybak, zginął, gdy jego łódź została wysadzona w powietrze przez minę w 1942 roku. Jego matka była krawcową.

Pan Le Pen uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Paryskim. Walczył w Indochinach oraz w Algierii.

W 1960 roku poślubił Pierrette Lalanne. Oprócz Marine para miała dwie inne córki – Marie-Caroline i Yann. Para rozwiedła się w 1987 roku. W 1991 roku poślubił Jeanne-Marie Paschos.

Idź do oryginalnego materiału