Jarosław Zieliński: Obława Augustowska była największą zbrodnią na ziemiach polskich

4 dni temu
Zdjęcie: Jarosław Zieliński Obława Augustowska


Agencja Informacyjna: 12 lipca przypada 80. rocznica rozpoczęcia bestialskiej akcji pacyfikacyjnej, określanej jako „Obława Augustowska”, rosyjskich i polskich komunistów, na północno-wschodnich terenach Polski, wymierzona w polską ludność i Polskich patriotów. Dla upamiętnienia tej nikczemnej zbrodni oraz jej Ofiar 9 lipca 2025 roku, w Sjemie Rzeczpospolitej Polskiej, odbędzie się konferencja „Prawda i pamięć o Obławie Augustowskiej w 80. rocznicę zbrodni” oraz otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Białymstoku „… i nigdy nie wrócili do domu…” Alfabet Obławy Augustowskiej w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. W tej sprawie przygotował swoją opinię Jarosław Zieliński, którą przedstawiamy poniżej.

Spis treści

  • Jarosław Zieliński o Obławie Augustowskiej
    • Kim jest Jarosław Zieliński?
    • Gdzie pracował Jarosław Zieliński?
    • Jak przebiegała kariera parlamentarna Jarosława Zielińskiego?

Jarosław Zieliński o Obławie Augustowskiej

Obława Augustowska z lipca 1945 roku była największą zbrodnią na ziemiach polskich po II wojnie światowej, dokonaną z rozkazu I sekretarza Komunistycznej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Józefa Stalina (despoty, zbrodniarza wojennego, komunistycznego dyktatora Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, obecna nazwa Federacja Rosyjska), przez sowieckie i polskie komunistyczne siły milicyjno-wojskowe (NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR), SMIERSZ (Specjalne Metody Wykrywania Szpiegów), Armia Czerwona, Urząd Bezpieczeństwa, Milicja Obywatelska, I Pułk Praski Ludowego Wojska Polskiego), wymierzoną w żołnierzy pro akowskiego podziemia niepodległościowego.

Miała na celu złamanie silnego na terenie północno-wschodniej Polski oporu przeciwko nowej sowieckiej okupacji. W czasie akcji pacyfikacyjnej, która rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku, aresztowano ponad 7.000 osób, których listy dla NKWD pomogli sporządzić polscy konfidenci.

Działającemu, w ostatnich latach Polskiej Republiki Ludowej, Obywatelskiemu Komitetowi Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku udało się ustalić około600 nazwisk osób zamordowanych w Obławie. Dzięki wysiłkom rodzin zrzeszonych w Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ich korespondencji z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa oraz badaniom Stowarzyszenia Memoriał na czele z prof. Nikitą Pietrowem wiemy, iż liczba zamordowanych – mieszkańców powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sokólskiego i sejneńskiego oraz terenów pozostających w tej chwili poza wschodnią granicą Polski – mogła przekroczyć choćby 2.000 osób. Mimo upływu 80. Lat nie mamy dostępu do rosyjskich i białoruskich archiwów i wciąż nie znamy miejsca spoczynku doczesnych szczątków Ofiar.

W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zbrodnia Obławy Augustowskiej i jej Ofiary skazane były na zapomnienie. Droga do prawdy i godnej pamięci o Obławie nie była też, i przez cały czas nie jest łatwa w wolnej Polsce po 1989 roku. Jedną z tego przyczyn, oprócz braku dostępu do archiwalnych dokumentów, jest utrzymujący się wpływ na życie publiczne spadkobierców aparatu komunistycznej władzy.

W 2014 roku byłem inicjatorem, popartej przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, uchwały, w której w Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, po raz pierwszy, oddał hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, a w 2015 roku – ustawy w sprawie ustanowienia 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Dzięki temu, a także dzięki organizowanym, każdego roku, uroczystościom na symbolicznym Wzgórzu Krzyży w Gibach oraz upamiętnieniom, w postaci tablic memorialnych i pomników, wiedza, o tej zbrodni, staje się coraz bardziej powszechna.

Powinniśmy uczynić wszystko by stała się ona częścią patriotycznej świadomości zbiorowej Polaków. Służy temu także konferencja „Prawda i pamięć o Obławie Augustowskiej w 80. Rocznicę zbrodni” oraz wystawa „…. I nigdy nie wrócili do domu….” Alfabet Obławy Augustowskiej, na którą w imieniu wszystkich organizatorów oraz własnym serdecznie zapraszam.

Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Kim jest Jarosław Zieliński?

Jarosław Zieliński – polityk i nauczyciel. Poseł na Sejm IV, V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki (w latach 2005–2006) i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (w latach 2006–2007 i 2015–2019).

Jarosław Zieliński, w 1986 roku ukończył studia w zakresie filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdzie pracował Jarosław Zieliński?

Pracował jako nauczyciel: w 1986 w Zespole Szkół nr 2 w Suwałkach, w latach 1986–1987 w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku, w latach 1987–1990 w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, w latach 1995–1998 w Kolegium Nauczycielskim i Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach. W latach 1998–2001 i 2002 był dyrektorem Kolegium Nauczycielskiego w Suwałkach. W latach 1990–1995 pełnił funkcję kuratora oświaty w Suwałkach, zaś w 2001 podlaskiego kuratora oświaty w Białymstoku.

Jarosław Zieliński w latach 1981–1986 należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 1986–2005 był członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, od 1989 do 1990 kierował biurem ds. szkolenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

Jarosław Zieliński w latach 1990–1994 i 1998–2003 zasiadał w radzie miejskiej w Suwałkach. W 1998 kierował Urzędem Rejonowym w Suwałkach. W latach 1992–2000 zasiadał w zarządzie głównym Porozumienia Centrum. W 2001 dołączył do Prawa i Sprawiedliwości, został członkiem zarządu głównego PiS i przewodniczącym partyjnej komisji etyki. W latach 2002–2004 pełnił funkcję burmistrza warszawskiej dzielnicy Śródmieście.

https://www.youtube.com/embed/UQZhQEk2aik

Jak przebiegała kariera parlamentarna Jarosława Zielińskiego?

Jarosław Zieliński mandat posła IV kadencji objął 23 października 2003 roku. Był wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W wyborach w 2005 roku ponownie uzyskał mandat poselski. W listopadzie 2005 roku powołano go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, odwołano go w maju 2006 roku, w związku ze złożoną przez niego rezygnacją. Od tegoż miesiąca do listopada 2007 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i pełnomocnikiem rządu do spraw samorządu terytorialnego. Od stycznia 2008 roku czasu zlikwidowania tego stanowiska w październiku 2009 roku był sekretarzem generalnym partii Prawo i Sprawiedliwość.

Jarosław Zieliński, w wyborach parlamentarnych w 2007 roku, po raz 3. uzyskał mandat poselski. Objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W 2011 roku ponownie kandydował z sukcesem w wyborach parlamentarnych. W 2015 roku po raz kolejny został wybrany do Sejmu, wtedy też został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W wyborach w 2019 roku, Jarosław Zieliński z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję. W wyborach w 2023 został wybrany do Sejmu X kadencji.

https://www.youtube.com/embed/qwbxGZHL5YM

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy uwadze inne publikacje, zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjnej.

AI, Opinie, /DEC/ Na zdjęciu: Jarosław Zieliński, fot. jaroslawzielinski.pl / 7 lipca 2025

Idź do oryginalnego materiału