
W Jarocinie powstanie fabryka budowy schronów Ultimate Bulding Machine. Będzie to jedno z dwóch miast w Polsce, w którym Ministerstwo Obrony Narodowej chce ulokować miejsce powstawania systemu szybkiej budowy obiektów infrastrukturalnych. O podpisaniu przez Siły Zbrojne RP umowy z amerykańskim producentem systemu Ultimate Building Machine poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej szef MON Władysław Kosiniak - Kamysz, a dziś odwiedzi on Jarocin, gdzie stacjonuje 16 jarociński batalion remontu lotnisk obok, którego armia na potrzeby rozbudowy jednostki kupiła duży teren. Zakupiony w USA system to kolejny element Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód.
„Ultimate Bulding Machine będzie nas chronił. Produkuje w bardzo krótkim czasie miejsca schronienia, magazyny, hangary. To taka duża drukarka, która jest w stanie w krótkim czasie wybudować coś dla Tarczy Wschód, a tak naprawdę dla wielu miejsc w Polsce, dla naszego bezpieczeństwa jest konieczna" - mówił w czasie konferencji prasowej szef MON i wicepremier Władysław Kosiniak Kamysz.
na fot.: prezentacja możliwości UBM
Ultimate Bulding Machine opracowany przez amerykańską firmę będzie połączony z elementami opracowanymi przez polskich naukowców. Przede wszystkim przez zespół generała Jacka Sakowskiego stojącego na czele Departamentu Infrastruktury w MON.
"Połączenie Ultimate Building Machine z elementami, które opatentowali nasi naukowcy z panem generałem Sankowskim na czele, stwarza możliwość stworzenia miejsc schronienia, a choćby schronów w bardzo krótkim czasie, odpornych na oddziaływanie naszych przeciwników. W krótkim czasie nasi żołnierze byli w stanie postawić kilkanaście mostów. Teraz, w jeszcze krótszym czasie, dzięki współpracy polsko-amerykańskiej, będą w stanie postawić schrony, magazyny, miejsca schronienia, zagospodarować taką przestrzeń, iż będą z tego korzystać także bazy lotnicze" - dodał minister Władysław Kosiniak Kamysz.
na fot.: wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz
Maszyna UBM jest przystosowana zarówno do transportu drogowego, kolejowego, morskiego, jak i lotniczego w dowolne miejsce na świecie. Niewielka, bo składająca się z 10-12 pracowników załoga może wyprodukować i zmontować konstrukcję o powierzchni 930 m2 (10 tys. stóp kwadratowych) w ciągu jednego dnia. 17 marca polscy oficerowie wyjadą do Stanów ZjedZjednoczonych, by poznać tajniki systemu, na którym będą pracować w Polsce.
W konferencji w MON, obok wicepremiera Władysława Kosiniaka Kamysza wzięli udział sekretarz stanu MON Cezary Tomczyk, Charge d'Affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Lawton oraz wiceprezes M.I.C Industries - producenta UBM - Miles A. Penland.
Autor:




