Jakie są rodzaje pomp ciepła i na którą z nich się zdecydować?

1 dzień temu
Zdjęcie: fot. nadesłana


Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie w zakresie ogrzewania domów i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Te innowacyjne urządzenia pozwalają na efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zapewniając znacznie niższe koszty dostarczania ciepła. Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła warto poznać jej różne rodzaje dostępne na rynku. Pozwoli to dobrać odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb.

fot. nadesłana

Jak działa pompa ciepła?

W celu omówienia rodzajów pomp ciepła należy przede wszystkim ustalić, jak działa pompa ciepła, co pomoże w zrozumieniu podstawowej klasyfikacji. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii. Pobierają ciepło z otoczenia, czyli z tzw. dolnego źródła ciepła, a następnie kierują do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku. Do swojego działania potrzebują wyłącznie naturalnych zasobów oraz niewielkiej ilości energii elektrycznej, która jest niezbędna do napędu sprężarki. Są to nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne urządzenia grzewcze, które wykorzystać można (w zależności od modelu) do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje pomp ciepła – gruntowa, wodna i powietrzna

Klasyfikacja pomp ciepła opiera się przede wszystkim o źródło ciepła, z którego energię pobiera urządzenie. Wyróżnić można zatem:

Powietrzne pompy ciepła – czerpią energię z otaczającego budynek powietrza, a następnie przekształcają ją w ciepło wykorzystywane do ogrzewania domu i wody użytkowej. Są to najczęściej wybierane urządzenia ze względu na prostotę montażu, stosunkowo niski koszt inwestycji i brak konieczności posiadania dużych działek. Powietrzne pompy ciepła można z kolei podzielić na:

  • Powietrzne pompy ciepła powietrze-woda – ciepło pozyskiwane z powietrza służy do ogrzewania wody w instalacji grzewczej.
  • Pompy ciepła powietrze-powietrze – ciepło jest przekazywane bezpośrednio do powietrza wewnątrz budynku, pełniąc funkcję systemu klimatyzacyjnego i grzewczego.

Gruntowe pompy ciepła – pobierają energię cieplną z gruntu. Wymagają instalacji systemu rur w glebie (kolektory poziome lub pionowe), dlatego tego rodzaju inwestycja jest bardziej skomplikowana w montażu i kosztowna. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest jednak stabilność i wydajność, ponieważ temperatura ziemi jest mniej zmienna niż temperatura powietrza. Przekłada się to z kolei na wyższą efektywność, zwłaszcza w przypadku bardzo srogich mrozów.

Wodne pompy ciepła – korzystają z energii cieplnej z wód gruntowych, które przez cały rok utrzymują stabilną temperaturę. System ten jest bardzo efektywny, jednak kosztowny oraz wymaga dostępu do odpowiedniego źródła wody, dlatego ten typ inwestycji jest bardzo rzadko realizowany.

Na którą pompę ciepła się zdecydować?

Wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła zależy od kilku czynników, w tym zakładanego budżetu na inwestycję, miejsca montażu, oczekiwanej efektywności energetycznej. Z tego powodu warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać optymalne rozwiązanie. Kompleksowe usługi doradztwa, projektowania, montażu i serwisu pomp ciepła oferuje firma Nexenergy. Dowiedz się więcej: https://nexenergy.pl/.

/Artykuł sponsorowany/

Idź do oryginalnego materiału