Jak wysuszyć ekogroszek workowany?

2 lat temu

Odpowiedni poziom wilgotności ekogroszku ma decydujący wpływ na efektywność spalania, ale także prawidłowe funkcjonowanie i bezawaryjną eksploatację kotła c.o. Ekogroszek to węgiel o drobnej frakcji, przez co jest trudniejszy do wysuszenia po zawilgoceniu. Zwłaszcza opał kupowany w okresie jesienno-zimowym może mieć wyższy poziom wilgotności. Sprawdź, jak skutecznie wysuszyć mokry ekogroszek.

Spis treści:

  • Jak sprawdzić, czy ekogroszek workowany ma odpowiednią wilgotność?
  • Suszenie ekogroszku w zadaszonym pomieszczeniu o dobrej wentylacji
  • Jak wysuszyć ekogroszek na dworze?
  • Suszenie bardzo mokrego ekogroszku
  • Zastosowanie osuszacza powietrza – czy ma to sens?
  • Dlaczego nie wolno suszyć worków z ekogroszkiem w kotłowni?
  • Jak przechowywać worki z ekogroszkiem, aby nie zawilgotniały?
  • Pan Groszek – pewny dostawca ekogroszku o odpowiedniej wilgotności

Proces spalania ekogroszku jest złożony, a jego prawidłowy przebieg zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest odpowiedni poziom wilgotności, który powinien wynosić 10-12%. Para wodna bierze bowiem udział w procesie spalania. Zbyt mała lub duża ilość wilgoci sprawia, iż ekogroszek nie pali się w prawidłowy sposób.

Mokry opał daje mniej ciepła. Energia jest bowiem wykorzystywana do odparowania wody, co przekłada się na większe zużycie opału i w konsekwencji wyższe koszty ogrzewania. Ponadto mokry ekogroszek powoduje korozję kotła i zapychanie się przewodów kominowych. Co więcej, podczas spalania szkodliwe substancje są emitowane w większej ilości. Dlatego suszenie mokrego ekogroszku jest konieczne!

Jak sprawdzić, czy ekogroszek workowany ma odpowiednią wilgotność?

Zakup mokrego ekogroszku jest dość częstym problemem. Przyczyn tego jest kilka. Przede wszystkim podczas wydobywania węgla w kopalni jest on polewany wodą, aby uniknąć zapylenia.

Ponadto ekogroszek ulega zawilgoceniu podczas niewłaściwego przechowywania w składach opału. Najczęściej składowany jest na placu bez zadaszenia, co sprawia, iż zakup suchego ekogroszku w okresie jesienno-zimowym jest sporym wyzwaniem. Opał jest narażony na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych także podczas transportu.

Kupując ekogroszek nie mamy zatem pewności, jaki jest jego poziom wilgotności. Aby to sprawdzić, musimy rozciąć jeden z worków i upewnić się, czy opał nie jest zbyt mokry. Warto zwrócić uwagę na kolor. Ekogroszek o optymalnym stopniu wilgotności ma ciemnoszarą barwę. Podczas otwierania worka, rozładunku czy przysypywania do podajnika unosi się także pył. Jednak warto wiedzieć, iż na wewnętrznej stronie worka może gromadzić się niewielka ilość wody. Jest to zjawisko naturalne, ponieważ wilgoć odparowuje z węgla.

Mokry ekogroszek rozpoznamy natomiast po kolorze i wyglądzie. Jest błyszczący i intensywnie czarny. Dodatkowo woda w połączeniu z pyłem węglowy tworzy maź, która oblepia węgiel. Mokry ekogroszek jest także cięższy. Z kolei zbyt suchy opał ma jasnoszarą barwę.

Suszenie ekogroszku w zadaszonym pomieszczeniu o dobrej wentylacji

Jeżeli stwierdzimy, iż zakupiony ekogroszek jest zbyt mokry, musimy go wysuszyć. Zwykle wystarczy otworzyć worki i pozostawić na kilka godzin. Najlepiej suszyć ekogroszek w zadaszonym pomieszczeniu. Może to być zamknięta piwnica, garaż czy szopa. Ważne, aby lokum posiadało odpowiednią wentylację. adekwatną cyrkulację powietrza zapewnia na przykład otwarte okno lub brak jednej ze ścian.

W pomieszczeniu, które ma służyć do suszenia ekogroszku, nie może panować duża wilgotność powietrza. W takich warunkach proces będzie nieefektywny.

Warto także przyspieszyć suszenie poprzez przerzucanie worków z ekogroszkiem. Przekładanie ich co kilka dni tak, aby te spod spodu znalazły się na wierzchu, sprawi, iż odparowywanie wilgoci będzie przebiegać szybciej.

Jak wysuszyć ekogroszek na dworze?

Nie każdy posiada jednak pomieszczenie, które można wykorzystać do suszenia ekogroszku. W takiej sytuacji proces ten przeprowadza się na zewnątrz. Na dworze także można zapewnić dobre warunki do suszenia opału. Ważne, aby zastosować się do odpowiednich zasad.

Kluczowa jest adekwatna cyrkulacja powietrza z każdej strony. Dlatego ekogroszek w workach najlepiej ułożyć na europalteach. Wówczas powietrze będzie miało dostęp także od spodu, co przyspiesza redukcję poziomu wilgotności.

Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu ekogroszku w przypadku opadów deszczu. Może to bowiem zniweczyć efekt suszenia.

Suszenie bardzo mokrego ekogroszku

Zdarzają się sytuacje, iż zakupiony ekogroszek jest bardzo mokry. W takim przypadku suszenie w otwartych workach będzie długotrwałe i może nie przynieść oczekiwanego efektu. Ekogroszek odparuje do pożądanej suchości jedynie w wierzchnich warstwach. To dlatego, iż powietrze nie będzie w stanie dotrzeć w krótkim czasie w głąb opakowania. Jedynym rozwiązaniem jest zatem rozcięcie wszystkich worków i wysypanie opału w suchym zamkniętym pomieszczeniu o dobrej wentylacji.

Ekogroszek najlepiej rozsypać na płaskiej powierzchni i pozostawić na jakiś czas, kontrolując proces suszenia. Warto także dla przyspieszenia efektu co kilka dni przerzucać opał, tak aby warstwa znajdująca się na spodzie znalazła się na wierzchu. Proces suszenia i przerzucania powtarzamy do skutku, czyli osiągnięcia optymalnej wilgotności.

Jeżeli jednak nie dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem, które mogłoby służyć do suszenia ekogroszku, wówczas proces ten należy podzielić na etapy. Do składziku, w którym wygospodarowaliśmy trochę miejsca, przenosimy niewielkie porcje opału, na przykład po 20 kg. Rozsypujemy ekogroszek na płasko i co jakiś czas przerzucamy, aby kostki, które są na spodzie, znalazły się na wierzchu i również mogły równomiernie schnąć.

Gdy ekogroszek jest gotowy do spalania, przynosimy kolejną partię. Pamiętajmy także o odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, która przyspiesza odparowywanie wody z węgla.

Zastosowanie osuszacza powietrza – czy ma to sens?

Kolejnym sposobem na suszenie ekogroszku jest zastosowanie osuszacza powietrza. Urządzenie skutecznie obniża poziom wilgotności opału w dość krótkim czasie. Musimy się jednak liczyć z wyższymi rachunkami za energię elektryczną, ponieważ dmuchawa jest zasilana prądem. W konsekwencji suszenie ekogroszku dzięki osuszacza podnosi całkowity koszt ogrzewania domu.

Dlaczego nie wolno suszyć worków z ekogroszkiem w kotłowni?

Wydawać by się mogło, iż doskonałym miejscem do suszenia ekogroszku jest kotłownia. Nie należy jednak tego robić z oczywistych względów bezpieczeństwa. Zgromadzenie zbyt dużej ilości opału stanowi zagrożenie pożarowe.

Jak przechowywać worki z ekogroszkiem, aby nie zawilgotniały?

Bardzo często do zawilgocenia ekogroszku dochodzi podczas nieprawidłowego przechowywania. Dlatego należy zadbać o odpowiednie warunki, aby produkt nie stracił swoich adekwatności opałowych.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie ekogroszku w workach w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Zapewni to ochronę przed deszczem i śniegiem. W tym celu możemy wykorzystać piwnicę, blaszany garaż, szopę czy inny składzik. Ważne, aby w lokum była też odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Ekogroszek należy także zabezpieczyć przed wilgocią. Nie powinien być zatem składowany bezpośrednio na posadce cementowej lub ziemi. Najlepiej worki ułożyć na europaletach. To zapewnia odpowiednią izolację od wilgoci, a dodatkowo usprawnia cyrkulację powietrza. Jako podkład można także wykorzystać kartony lub inny materiał.

Pan Groszek – pewny dostawca ekogroszku o odpowiedniej wilgotności

Suszenie ekogroszku może być procesem żmudnym, czasochłonnym i uciążliwym, szczególnie gdy nie mamy odpowiedniego pomieszczenia do tego celu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup opału wysokiej jakości o odpowiednim poziomie wilgotności.

Sprawdzonym dostawcą ekogroszku workowanego jest firma Pan Groszek. Zamawiając opał w e-sklepie masz pewność, iż dostaniesz najlepszy ekogroszek w Polsce, który jest certyfikowany, a także suchy i z niską zawartością siarki.

Opał sprzedawany przez firmę Pan Groszek spełnia najwyższe normy produktowe. Pozyskiwany jest z doskonałej jakości węgla kamiennego oraz brunatnego. Wszystkie odmiany posiadają certyfikację Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Dzięki temu zyskujesz potwierdzenie zgodności ekogroszku z kryteriami niskoemisyjnymi.

Ekogroszek od Pana Groszka pakowany jest w worki, które są odpowiednio zabezpieczone. Folia chroni materiał opałowy przed działaniem promieni słonecznych oraz, co najważniejsze, przed wpływem deszczu czy śniegu. Każdy klient ma gwarancję, iż otrzyma suchy ekogroszek.

Idź do oryginalnego materiału