Jak wybrać odpowiedni kocioł na pellet do domu?

2 tygodni temu

Wybór kotła na pellet to niełatwe zadanie dla osób, które chcą ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny, a zarazem ekonomiczny. Jak więc znaleźć kocioł, który nie tylko spełni wszelkie oczekiwania, ale również zapewni efektywne ogrzewanie przez wiele lat? Wystarczy skorzystać z naszych wskazówek, w których podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać kocioł idealnie dopasowany do potrzeb domu.

Jakie kotły na pellet są dostępne na rynku?

Kotły na pellet dzielą się na kilka rodzajów pod względem sposobu pracy i przeznaczenia. Najpopularniejsze z nich to modele dwufunkcyjne przeznaczone do ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej z automatycznym, ślimakowym podajnikiem paliwa, które samodzielnie dostarczają je do komory spalania. Tego typu kotły na pellet, które oferuje producent kotłów c. o. Metalteres, dodatkowo samodzielnie czyszczą palnik i komorę spalania. Dzięki temu ich obsługa ogranicza się praktycznie wyłącznie do regularnego zasypania podajnika pelletem oraz opróżnienia zbiornika na popiół raz na kilka dni.

Czym się kierować, wybierając kocioł na pellet?

Poza sposobem działania kotły na pellet różnią się również pod względem mocy, efektywności energetycznej, wymiarów i funkcji. I to właśnie te kwestie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu spośród nich.

Moc kotła

Odpowiednia moc kotła na pellet przekłada się na jego zdolność do efektywnego ogrzania wszystkich pomieszczeń w budynku. Zbyt niski dobór mocy może skutkować niedogrzewaniem, a zbyt wysoki – niepotrzebnym zużyciem paliwa.

W związku z tym moc kotła powinna zostać dobrana na podstawie zarówno powierzchni domu, jak i zastosowanej w nim izolacji. Przyjmuje się, że:

  • stare, słabo ocieplone budynki wymagają mocy około 100-150 W/m²,
  • średnio ocieplone budynki wymagają mocy około 70-90 W/m²,
  • nowoczesne, dobrze ocieplone budynki wymagają mocy około 40-60 W/m².

Przykładowo, dla domu o powierzchni 100 m² i zapotrzebowaniu 70 W/m², potrzebny jest kocioł o mocy około 7 kW (100 m² x 70 W/m²).

Sprawność energetyczna kotła

Przy wyborze kotła warto zwrócić uwagę na jego sprawność energetyczną oraz certyfikaty potwierdzające spełnianych przez urządzenie europejskich norm 5 klasy i Eco Design. Urządzenia o wysokiej sprawności energetycznej na poziomie ok. 95% nie tylko zużywają mniej paliwa, zapewniając taką samą ilość ciepła w porównaniu do mniej efektywnych modeli, ale także emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

Wymiary i sposób montażu kotła

Przed zakupem kotła należy dokładnie sprawdzić wymiary urządzenia oraz miejsca, w którym będzie on montowany. Kotły na pellet zwykle wymagają wydzielonej przestrzeni w kotłowni oraz odpowiedniego dostępu do instalacji kominowej. Odpowiednio dobrane wymiary urządzenia do ilości dostępnego miejsca zapewnią jego wygodną obsługę.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne kotły na pelet oferują szereg dodatkowych funkcji, które zwiększają komfort użytkowania instalacji grzewczej. Do najpopularniejszych należą automatyczne systemy czyszczenia, sterowanie zdalne dzięki aplikacji mobilnej czy programatory czasowe. Wybierając urządzenie, należy więc zwrócić uwagę również na tę kwestię, która ułatwi jego codzienną obsługę.

O czym pamiętać, chcąc zastosować kocioł na pellet?

Wybierając kocioł na pellet, warto pamiętać o tym, iż jego cena zależy od wielu czynników, takich jak marka, moc, a także dodatkowe funkcje i wyposażenie. Najprostsze modele mogą kosztować kilka tysięcy złotych, natomiast bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone w systemy automatyki i sterowania, będą znacznie droższe. Przy planowaniu budżetu warto uwzględnić także koszty instalacji.

W porównaniu do innych paliw, takich jak gaz czy olej, pellet jest stosunkowo tani. Dodatkowo, jeżeli kocioł zostanie dobrze dobrany i będzie miał wysoką sprawność, pozwoli zredukować zużycie paliwa, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli chodzi natomiast o samo użytkowanie, należy mieć na uwadze to, iż jakość pelletu ma bezpośredni wpływ na bezproblemowe działanie kotła oraz jego efektywność grzewczą. Dlatego najlepiej, aby był on certyfikowany, cechował się wysoką wartością opałową oraz niską zawartością popiołu.

Wybór odpowiedniego kotła na pellet to inwestycja, która zwróci się w postaci niższych kosztów ogrzewania, większej wygody oraz mniejszego wpływu na środowisko. Przed jego zakupem warto jednak dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe, a następnie na tej podstawie wybrać odpowiedni model.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału