Jak urządzić zielony klin wojszycko-jagodziński?

1 miesiąc temu

W czwartek zaczyna się tzw. wyłożenie do publicznego wglądu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na obszarze klina wojszycko-jagodzińskiego. Będzie można zgłaszać uwagi do tego projektu. Odbędzie się także otwarta dyskusja publiczna online. Dopiero po przejściu tego etapu, projekt planu można skierować na sesję Rady Miejskiej. Przyjęcie planu jest niezbędne, by Wrocław mógł ubiegać się o przejęcie działek od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i urządzić tam tereny zielone.

Na zagospodarowanie tego obszaru wrocławianki i wrocławianie bardzo czekają – zwłaszcza ci z południowych osiedli. Plan obejmuje 109 hektarów, które chcemy przeznaczyć na stworzenie zielonego klina – spójnego obszaru błękitno-zielonej infrastruktury, który stanie się miejscem odpoczynku i rekreacji. Będzie to przestrzeń sprzyjająca integracji społecznej, ochronie środowiska oraz poprawie jakości życia. Dziękuję wszystkim, którzy już zaangażowali się w działania na rzecz tego projektu. Zapraszam do zapoznania się z projektem i dalszego dialogu. Razem tworzymy Wrocław przyjazny mieszkańcom i naturze – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Projekt planu na klin wojszycko-jagodziński obejmuje teren ograniczony ulicami: Terenową, Buforową, Maszkowskiego, Wspólną, Smardzowską i Granitową. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zarządza zdecydowaną większością działek w ramach tego obszaru, oczekiwał między innymi właśnie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Na przekazywanym terenie nie będzie mogło powstać nic innego, niż to, co przewidziano w planie.

Projekt planu przewiduje różne formy zieleni na ponad 80% tego obszaru. Opisuje m.in. minimalny procent udziału zieleni wysokiej dla poszczególnych obszarów. Określa też, gdzie mogą być zlokalizowane terenowe urządzenia sportowe wraz z obiektami im towarzyszącymi. Bierze również pod uwagę potrzebę retencji wód opadowych i roztopowych. W pobliżu nieistniejącego jeszcze północnego odcinka ulicy Maszkowskiego projekt przewiduje możliwość założenia zbiornika wodnego, który będzie pełnił takie funkcje – wyjaśnia dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Przemysław Matyja.

Przypomnijmy, iż w bezpośrednim sąsiedztwie omawianego obszaru przygotowywany pozostało jeden istotny plan miejscowy, który przewiduje zbiornik wodny (po wschodniej stronie ul. Maszkowskiego i na północ od ul. Lutosławskiego) oraz rezerwę pod szkołę dla Jagodna. Zbiorniki wodne z obu planów byłyby powiązane. Tworzyłyby system retencji wód deszczowych i roztopowych podobny w swoim charakterze do tego, jaki funkcjonuje w Parku Krzyckim, ale większy.

Zagospodarowanie klina wojszycko-jagodzińskiego było już wstępnie konsultowane w różnych formach z mieszkańcami. Wysłuchano również wielu postulatów radnych osiedlowych oraz lokalnych aktywistów. W wyniku tego dialogu zdecydowano się m.in. na zmianę zapisów w porównaniu do starego planu, który przewidywał zieleń parkową – na rzecz dopuszczenia częściowego zalesienia Klina w nowym planie. Zgodnie z wyrażonymi oczekiwaniami społecznymi, projekt dla Klina sankcjonuje również dalsze istnienie ROD „Azalia” i ROD „Jedność” przy ul. Terenowej. One także znajdują się na obszarze objętym projektem przyszłego planu. Postanowienia dotyczące ROD wpisują się w konsekwentną politykę Miasta, by chronić tę formę zieleni.

Kiedy i gdzie możesz zobaczyć projekt?

  • Od 19 grudnia 2024 roku do 9 stycznia 2025 roku
  • osobiście: w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia, w Wydziale Planowania Przestrzennego, przy ulicy Świdnickiej 53, 50-030 Wrocław, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15.30
    online: na stronie internetowej: https://geoportal.wroclaw.pl/mpzp/794

Co możesz zrobić w trakcie wyłożenia?

  • wziąć udział w dyskusji publicznej (7 stycznia 2025 roku o godz. 15.30) – instrukcja i link do dyskusji publicznej zostaną podane na stronie: https://bip.um.wroc.pl/artykuly/133/wylozenia.
  • złożyć uwagę do dnia 23 stycznia 2025 roku w następujący sposób:
    • w formie papierowej na adres Urzędu Miejskiego Wrocławia, Wydział Planowania Przestrzennego, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław,
    • elektronicznie na adres: [email protected] lub poprzez platformę ePUAP,
    • podczas dyskusji publicznej: w trakcie spotkania online.

W uwadze podaj: imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby, oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy.

Idź do oryginalnego materiału