Jak suszyć ekogroszek? Poznaj sprawdzone sposoby!

1 miesiąc temu

Ekogroszek to popularne i ekonomiczne paliwo, które jest wykorzystywane w domowych instalacjach centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Parametry ekogroszku – w tym jego wartość opałowa, zawartość siarki czy wilgotność – podlegają regulacjom. W kupionym worku może jednak znaleźć się czasami mokry ekogroszek. Dowiedz się, czy jest to normalne zjawisko i jak suszyć ekogroszek.

Dlaczego w worku może być mokry ekogroszek?

Energogroszek to paliwo wytwarzane z węgla kamiennego. Węgiel ten podlega selekcji pod kątem wielu atrybutów – choćby rozmiaru bryłek, spiekalności, zawartości siarki, wartości opałowej oraz wilgotności. Ten ostatni parametr ma spore znaczenie dla kosztów ogrzewania domu, bezpieczeństwa użytkowania kotła i jakości powietrza.

W przypadku zakupu ekogroszku luzem trzeba liczyć się z tym, iż opał przed dostawą był składowany na otwartej przestrzeni i wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Mokry ekogroszek nie jest wówczas niczym dziwnym, szczególnie gdy opał nabywany jest jesienią lub zimą. Z tym samym problemem można się jednak spotkać, kupując workowany ekogroszek – po otwarciu worka znajdujący się w nim opał może być wyraźnie wilgotny. Czy mokry ekogroszek w workach nie powinien budzić obaw, czy może jest podstawą do reklamacji? Dlaczego pomimo zamkniętego opakowania może się w nim znaleźć wilgotny ekogroszek?

Ze względu na to, iż węgiel ma skłonność do adsorpcji wilgoci z otoczenia, to w naturalny sposób chłonie wodę. Worek wykonany z tworzywa sztucznego nie jest całkowicie szczelny – gdy zawartość wilgoci w powietrzu jest wysoka, część zostanie wchłonięta przez groszek. Jednocześnie materiał worka stanowi barierę, która zatrzymuję wodę po jej odparowaniu z węgla. Właśnie dlatego niekiedy w dopiero co zakupionym worku znajduje się mokry ekogroszek.

Energogroszek może też zamoknąć już po dostarczeniu go do zamawiającego. Długotrwałe składowanie na świeżym powietrzu czy nadzwyczajne sytuacje (jak np. zalanie piwnicy na skutek awarii hydraulicznej czy intensywnych opadów deszczu) mogą doprowadzić do zawilgocenia opału. Zwiększenie zawartości wilgoci na szczęście nie oznacza jeszcze, iż groszek staje się bezużyteczny. Przed wykorzystaniem opału w domowym kotle C.O. należy go jednak wysuszyć. Jak suszyć ekogroszek? Przeczytasz o tym w dalszej części naszego poradnika.

Czy ekogroszek musi być suchy, aby się palił?

Czy mokry ekogroszek będzie się palić? Owszem, ale palenie wilgotnym węglem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Optymalna zawartość wilgoci w ekogroszku to od 5 do 10 proc. – powyżej tej wartości spalanie opału będzie wiązało się z wieloma problemami. Zastanawiasz się, dlaczego ekogroszek musi być suchy i czy zawsze trzeba go suszyć? Spalanie groszku o zbyt dużej wilgotności nie jest wskazane z kilku powodów.

  1. Może to doprowadzić do korozji i uszkodzenia kotła. Proces spalania mokrego węgla wiąże się z większą ilością wydzielanej pary wodnej, co w połączeniu ze związkami siarki prowadzi do powstawania kwasu siarkowego. Osadza się on we wnętrzu kotła i przewodu kominowego, a zjawisko to nie jest pożądane, gdyż ma on silne działanie korozyjne.
  2. Jest to nieekonomiczne. Ze względu na większą ilość energii niezbędnej do odparowania wody, mokrego ekogroszku trzeba zużyć więcej, aby osiągnąć ten sam rezultat – ogrzać wnętrza domu do pożądanej temperatury. Z tego względu warto nauczyć się, jak suszyć ekogroszek, aby ograniczyć koszty ogrzewania.
  3. Wiąże się to z większym zanieczyszczeniem powietrza. Podczas spalania wilgotnego ekogroszku wydziela się więcej dymu, a więc również pyłu i sadzy. Obniża to jakość powietrza i ma negatywne skutki dla zdrowia.

Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w opał o dobrych adekwatnościach, dowiedz się najpierw, na co zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku. Sprawdź również oferowany przez nas energogroszek – cały czas starannie kontrolujemy parametry groszku w naszym asortymencie, aby nasi klienci mogli ogrzewać domy opałem najwyższej jakości.

Jak wysuszyć mokry ekogroszek?

Zakupiony opał okazał się wilgotny i zastanawiasz się, jak gwałtownie wysuszyć ekogroszek? Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak wysuszyć ekogroszek.

  1. Składuj ekogroszek w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. o ile wilgotność ekogroszku w workach nie przekracza w dużym stopniu normy, wystarczy umieszczenie opału w przewiewnym i suchym pomieszczeniu – piwnicy, składziku czy nieużywanym garażu. Warto wówczas co pewien czas przekładać worki, aby te ze spodu znalazły się na wierzchu.
  2. Osuszaj ekogroszek małymi partiami. Gdy ekogroszek okaże się bardzo mokry, najlepszy rezultat osiągniesz, susząc go niewielkimi porcjami. Rozłóż (np. na kartonie) wyciągnięty z worka ekogroszek w pomieszczeniu z dobrym przepływem powietrza, a po jego wyschnięciu przejdź do suszenia następnej partii.
  3. Użyj osuszacza powietrza. Możesz wykorzystać zarówno osuszacz wykorzystujący higroskopijny granulat jak i urządzenie elektryczne. W drugim przypadku osuszanie ekogroszku potrwa krócej, ale rachunek za energię elektryczną będzie wyższy.
  4. Ułóż worki z ekogroszkiem na europaletach. o ile nie masz możliwości składowania opału w zamkniętym pomieszczeniu, ułóż worki z groszkiem w osłoniętym miejscu (np. pod wiatą) na paletach, aby zapewnić niezbędny do wyschnięcia paliwa przepływ powietrza.

Jak wysuszyć ekogroszek w workach plastikowych? Suszenie mocno wilgotnego węgla, który pozostaje w opakowaniu, nie należy do najłatwiejszych zadań – worek wykonany z tworzywa sztucznego zatrzymuje wodę i utrudnia jej odparowanie. Z tego powodu suszenie ekogroszku bez wysypywania go z worka nie jest zalecane – może nie przynieść zadowalających efektów. o ile opróżnienie worka nie jest możliwe, należy go otworzyć i pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym i suchym miejscu.

Ile schnie mokry ekogroszek?

To, ile schnie mokry ekogroszek, zależy od tego, jak wiele wchłonął on wody. Oprócz tego tempo schnięcia jest zależne od wielu czynników – to m.in. temperatura, wilgotność i przewiewność pomieszczenia, w którym opał jest składowany. W zależności od stopnia zawilgocenia węgla, sposobu jego przechowywania i wybranej metody suszenia, wysychanie może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Użytkujesz kocioł na paliwo stałe od niedawna? Przeczytaj również, czym nie można palić w piecu, aby cieszyć się zdrowiem, czystym powietrzem i sprawnym kotłem C.O.

Idź do oryginalnego materiału