Jak Rosja może odpowiedzieć Polsce na zamknięcie konsulatu?

3 godzin temu

Rosyjski politolog Igor Grecki, ekspert Międzynarodowego Ośrodka na rzecz Obrony i Bezpieczeństwa (ICDS) w Tallinie powiedział PAP, iż reakcją Rosji na wycofanie przez Polskę zgody na działalność konsulatu FR w Poznaniu może być zamknięcie polskiego konsulatu w Irkucku.


Grecki, który jest ekspertem ICDS w sprawach polityki zagranicznej Rosji wobec Polski i Ukrainy, skomentował w ten sposób zapowiedź MSZ Rosji o "bolesnych" retorsjach w związku z zamknięciem placówki w Poznaniu.

"Zwykle w takich sytuacjach strony działają na zasadzie wzajemności. jeżeli wydalana jest jakaś liczba dyplomatów jednej strony, to drugi kraj w odpowiedzi wydala taką samą liczbę dyplomatów. jeżeli zamykany jest konsulat, to odpowiednio, kroki w odpowiedzi polegają na tym, iż zamykany jest również konsulat" - powiedział Grecki. Przypomniał, ze w 2019 roku wydalony został z Polski rosyjski wicekonsul w Poznaniu. Wówczas w odpowiedzi Rosja wydaliła wicekonsula RP w Irkucku.

"W Polsce znajduje się w tej chwili ambasada i trzy konsulaty Rosji. To samo dotyczy polskich przedstawicielstw w Rosji: jest to ambasada w Moskwie plus konsulaty w Petersburgu, Irkucku i Kaliningradzie. Wszystkie działają do tej pory. Jako iż polskie MSZ podjęło decyzję o zamknięciu konsulatu w Poznaniu, to jeżeli bazować na precedensie z 2019 roku z wydaleniem dyplomatów (...), logiczne jest przypuszczenie, iż Rosja w odpowiedzi zamknie konsulat generalny RP w Irkucku" - powiedział ekspert.

Podkreślił, iż "jak powiedział minister Sikorski, Polska zdecydowała się na ten krok w związku z tym, iż Rosja przeprowadza akcje sabotażu na terytorium Polski".

"Wydaje mi się, iż zamknięcie konsulatu w Poznaniu nie zakończy akcji sabotażu ze strony Rosji. Rosja werbuje ludzi na terytorium państw zachodnich przez komunikatory, przez Telegram. Celem tych akcji jest wywołanie chaosu w krajach UE, które popierają Ukrainę (...) i osłabienie tego poparcia" - powiedział politolog.

Jak ocenił, "w tej sytuacji ze strony państw Unii Europejskiej - partnerów Ukrainy byłoby logiczne wzmocnienie poparcia Ukrainy, być może - zaproszenie jej do NATO, a przynajmniej ogłoszenie tego zaproszenia". Zdaniem eksperta "najlepiej, by była to odpowiedź nie tylko Polski, ale wszystkich państw partnerskich Zachodu, w tym USA".

Grecki zauważył, iż "skala wydawania wiz i pracy przedstawicielstw dyplomatycznych w placówkach konsularnych obu państw - Polski i Rosji - zmniejszyła się". Wyraził opinię, iż rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa mówiąc o "bolesnej" odpowiedzi "zaostrza sytuację, atmosferę", ale też podkreślił, iż "nie jest przekonany, iż ze strony MSZ Rosji wszystko zakończy się na słowach".

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Minister Sikorski poinformował we wtorek, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i w krajach sojuszniczych stoi Moskwa. Oznajmił, iż wycofał zgodę na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu, a jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce. Szef MSZ powiedział, iż Federacja Rosyjska prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi, w tym przeciwko Polsce.

Podkreślił, iż na wojnę hybrydową składa się agresja informacyjna, ataki cybernetyczne, destabilizacja granicy polsko-białoruskiej oraz akty dywersji. Zażądał zaprzestania prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce i jej sojusznikom. "W wypadku kontynuacji rezerwujemy prawo do podejmowania kolejnych stanowczych działań" - zapowiedział.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński wyjaśnił, iż decyzja o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu w Poznaniu zostanie przekazana stronie rosyjskiej i prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni konsulat zostanie zamknięty, a rosyjscy dyplomaci będą musieli opuścić terytorium Polski.

Rosyjski konsulat w Poznaniu powstał w 1946 r. na mocy porozumienia między ambasadą Związku Radzieckiego a Ministerstwem Spraw Zagranicznych PRL. Konsulat zawiesił działalność w 1948 r. i został ponownie otwarty w 1960 r. 11 lat później, czyli w 1971 r. został przekształcony w konsulat generalny. Pozostałe konsulaty generalne FR w Polsce znajdują się w Gdańsku i Wrocławiu, a ambasada - w Warszawie.

Źródło: awl/ jpn/ PAP

Idź do oryginalnego materiału