Jak przedstawiciele branży biogazowej oceniają ostatni rok?

3 dni temu

Podczas 9. Kongresu Biogazu poprosiliśmy uczestników o ocenę stanu branży na koniec grudnia 2024 r. Co najbardziej wpłynęło na ten sektor? I co przez cały czas pozostaje największa barierą dla jego rozwoju? Na te pytania odpowiedział barometr branży, w którym udział wzięło ponad 100 uczestników.

W trakcie 9. Kongresu Biogazu 12-13 grudnia w hotelu DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre w Warszawie Magazyn Biomasa przeprowadził ankietę wśród uczestników wydarzenia. Odpowiedzi udzielili operatorzy instalacji oraz przedstawiciele kadry zarządzającej branży biogazowej z Polski i Europy oraz przedstawiciele sektorów z nią powiązanych, czyli m.in. energetyki czy rolnictwa.

Rok 2024 dla branży biogazu to:

Pierwsze pytanie dotyczyło oceny tego, na ile rozwinął się rynek w ostatnim roku. Wśród odpowiedzi przeważają te mówiące, iż ostatni rok to okres przyspieszenia inwestycyjnego lub nie pojawiają się w nim specjalne różnice względem wcześniejszych lat. Jedynie poniżej 7,5% ankietowanych uznało, iż inwestycje w obszarze biogazu spowolniły.

Najważniejsze wydarzenie dla rozwoju rynku w latach 2023/2024 to:

W pytaniu zaproponowano szereg rozwiązań legislacyjnych, które miały przyczynić się do rozwoju rynku. Jako najważniejsze wskazano tzw. specustawę biogazową, czyli uchwaloną w 2023 r. ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu. Za nowe rozwiązanie prawne o najmniejszym impakcie uznano aktualizację. KPEiK. Wśród zaproponowanych do uznania za istotne przepisów pojawiły się także nowelizacja ustawy o OZE z 2023 r. oraz specustawa wiatrakowa z 2024 r., w której pojawiło się kilka propozycji dla biometanu. Duża część uczestników konferencji wskazała, iż wszystkie te rozwiązania miały znaczące oddziaływanie na sektor.

Jak zmiana rządu wpłynęła na rozwój rynku biogazu i biometanu?

W znakomitej większości ankietowani wyrazili opinię, iż zmiana rządu nie miała żadnego wpływu na sektor. 20% osób udzielających odpowiedzi widzi jednak poprawę po zeszłorocznym wyborach, a pogorszenie jedynie około 5%.

Które instalacje mają w tej chwili najlepsze warunki rozwoju?

Wyraźna większość odpowiedzi wskazuje, iż to biogazownie rolnicze mają w tej chwili preferencyjne warunki rozwoju. Biogazownie oczyszczalniane i biometanownie otrzymały po 10% głosów jako instalacje o najlepszych warunkach rozwoju. Za nimi uplasowały się mikrobiogazownie i biogazownie odpadowe.

Największa bariera rozwoju rynku biogazu i biometanu

Ankietowany wskazali, iż brak strategii dla sektora biogazu i biometanu to przez cały czas największa bolączka branży. Drugi najczęściej sygnalizowany problem to zbyt skomplikowane regulacje prawne. Trzecią najczęściej wybieraną przyczyną hamowania inwestycji wybrano opór społeczny. Pozostałe odpowiedzi uplasowały się znacznie niżej i mówią one o: problemach z przyłączeniem instalacji do sieci elektroenergetycznej i gazowej oraz wysokich kosztach inwestycji i braku wsparcia finansowego.

Idź do oryginalnego materiału