Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Tego dnia organizowane są festyny, uroczystości, marsze, biegi i koncerty, a na ulicach i przed domami powiewają biało-czerwone flagi. Flagę Polski wywieszamy w oknach, na balkonach lub na tarasie nie tylko w święto państwowe, a więc 2 i 3 maja, w Dzień Flagi i Święto Narodowe Trzeciego Maja, czy właśnie 11 listopada. Wiele osób eksponuje ją przez cały rok. Czy wiesz, jak zrobić to prawidłowo?
REKLAMA
Zobacz wideo w kierunku północnym lub zachodnim
Jak powinna wisieć flaga na balkonie albo w oknie? Ministerstwo przypomina
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w miniprzewodniku "Biało-Czerwona" informuje, jak prezentować flagę zgodnie z tradycją i honorem. Przede wszystkim wskazuje jednak, jaka jest różnica między flagą narodową, barwami narodowymi a flagą państwową z godłem. Barwy narodowe nie mają określonych proporcji, w przeciwieństwie do flagi. Flaga Polski powinna mieć proporcje 5:8, dwa pasy poziome równej szerokości, biały na górze i czerwony na dole. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów ani rysunków.
Sprawdź też: Ona ma 21 lat, on 44. Zamieszkali razem po tygodniu. Często słyszy pytania, czy jest jej ojcem
Flaga państwowa z godłem, którą wciąż można spotkać w wielu domach, na białym pasie ma godło państwowe. Jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich przedstawicielstw i misji, także wojskowych, za granicą, a więc przed placówkami dyplomatycznymi i ambasadami, a także na statkach morskich (jako bandera), w bosmanatach, na lotniskach. To bandera cywilna i przed domem nie wieszaj jej z żadnej okazji, w tym święta narodowego.
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
Jak prawidłowo powiesić flagę? Uważaj na częste błędy
Eksponowana flaga musi być czysta, jej barwy czytelne i dobrze widoczne. Nie może być wyblakła, postrzępiona, porwana, zabrudzona i pomięta. Nie może też dotykać podłogi, ziemi, bruku ani wody. Nie powinno się jej także wywieszać w dzień deszczowy i przy bardzo silnym wietrze. W taki dzień powinno się ją ściągnąć. Jak wieszać flagę państwową? To zależy od tego, jaki sposób wybierzesz.
Eksponowanie flagi na drzewcu drewnianym lub metalowym: szerokość flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości ani większa niż 1/2 długości drzewca. Możesz go umieścić pod kątem 45 stopni albo poziomo.
Eksponowanie flagi w oknie lub na balkonie pionowo: barwa biała zawsze powinna znajdować się po lewej stronie z perspektywy osoby patrzącej na wprost, a także od strony masztu. jeżeli flaga wisi na linie między domami, biała część powinna znaleźć się po lewej stronie z perspektywy osoby patrzącej w kierunku północnym lub zachodnim.
Nie wieszaj jej na dachu, to miejsce zarezerwowane dla placówek rządowych i państwowych. Co zrobić ze zniszczoną flagą państwową? Ministerstwo podkreśla, iż godnym sposobem jest jej niepubliczne spalenie lub rozdzielenie barw. Czy za nieprawidłowe wieszanie albo zniszczenie flagi grozi mandat? Symbole państwowe są pod szczególną ochroną prawną. Kodeks karny i Kodeks wykroczeń wskazują, iż za lekceważenie i naruszanie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, a także za publiczne znieważanie, niszczenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi grozi grzywna, kara aresztu, a choćby więzienia do roku. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.