Jak obchodzić się z odpadami chemicznymi?
Odpady chemiczne stanowią duże zagrożenie dla środowiska. Są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą doprowadzić do zatrucia wody czy gleby, dlatego tak ważne jest ich właściwe przechowywanie oraz utylizacja. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym są odpady chemiczne?
Do środków chemicznych zaliczamy silne detergenty, w tym oleje samochodowe, resztki leków, trutki czy tonery do drukarek. Są to wszystkie zbędne produkty, które pochodzą z syntezy bądź są produktem ubocznym syntezy lub reakcji chemicznej. Unia Europejska wdrożyła stosowanie GHS. Jest to Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji Oznakowania Chemikaliów. Dzięki temu można adekwatnie oznaczyć dane śmieci chemiczne. Np. materiał łatwopalny ma oznaczenie GHS 02. Substancje utleniające mają oznaczenie GHS 03, zaś te, które są bardzo toksyczne GHS 06. Wszystkie środki chemiczne trzeba trzymać w szczelnie zabezpieczonych pojemnikach na odpady chemiczne. Należy wiedzieć, iż pojemnik na odpady chemiczne musi być wykonany z wysokiej jakości polietylenu bądź stali galwanizowanej, gdyż wykazują one odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz chemikaliów. Powinny posiadać pokrywę gwarantującą adekwatną szczelność. Pojemniki muszą być odporne na przekucia, pęknięcia, a także wstrząsy. W przeciwnym razie może dojść do zanieczyszczenia środowiska.
Utylizacja odpadów chemicznych – co należy wiedzieć?
Wszystkie odpady chemiczne muszą być przechowywane we adekwatnym pomieszczeniu. Musi być ono zadaszone i czyste. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, iż tego typu odpadów w żadnym wypadku nie można po prostu wyrzucić do śmietnika czy wywieźć do PSZOK. Tylko adekwatnie przeprowadzona utylizacja odpadów chemicznych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego czy też zwierząt. Substancje bardzo toksyczne nie mogą być bezpośrednio wprowadzone do zbiorczych pojemników. Muszą wcześniej zostać przetworzone w substancje chemiczne, które nie stanowią aż tak dużego zagrożenia. Wiele tego typu odpadów musi być gromadzonych w magazynach chemicznych. Następnie zostają przekazane do utylizacji w wyspecjalizowanej firmie utylizacyjnej. Najpopularniejszym sposobem utylizacji odpadów chemicznych jest metoda termiczna. Polega na spalaniu odpadów w specjalnych piecach, które często są rozgrzane do temperatury wynoszącej choćby 1100 stopni Celsjusza. Dzięki tej metodzie można zredukować ich objętość, choćby o 90%. Wiele z nich można unieszkodliwić przy zastosowaniu autoklawowania. Utylizacja polega na zastosowaniu sterylizatora parowego, który neutralizuje takie odpady. Utylizacja odpadów chemicznych wymaga szczególnej ostrożności, a także wiedzy. Należy skontaktować się z firmą, która posiada uprawnienia do tego typu prac. Oczywiście Wy musicie wszystkie odpady adekwatnie oznaczyć, podając odpowiednie kody. Następnie dochodzi już do przekazania odpadów, które zostają poddane utylizacji w specjalnych warunkach.
Gdy w firmie lub w domu przeprowadza się remont i składowane są odpady budowlane, to konieczne jest zaopatrzenie się w kontener na tego rodzaju śmieci. Można postawić na usługi firmy, która oferuje wywóz gruzu Białystok. Ta usługa skierowana jest do mieszkańców tego miasta oraz osób prowadzących w nim działalność gospodarczą. Po skończonym remoncie można gwałtownie doprowadzić dane miejsce do porządku.
Odpady chemiczne