Już po raz czwarty rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzona jest jako święto państwowe. Powstanie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., jest jednym z nielicznych w historii Polski zakończonych sukcesem.
Powstanie miało na celu przyłączenie Wielkopolski, znajdującej się pod pruskim zaborem, do odradzającej się Rzeczypospolitej. Dzięki dobrej organizacji, determinacji oraz wsparciu ludności lokalnej powstańcy zdołali w krótkim czasie wyzwolić większość regionu. Walki trwały do lutego 1919 r., a ich sukces został ostatecznie przypieczętowany traktatem wersalskim, który oficjalnie przyznał Wielkopolskę Polsce.
27 grudnia 2024 r. o godz. 17.30 pod Obeliskiem Pamięci Powstańców Wielkopolskich w Luboniu zebrały się władze miasta, poczty sztandarowe szkół, lubońskich organizacji i stowarzyszeń, harcerze i strzelcy. Odśpiewana została Rota oraz hymn państwowy, przemówiła Burmistrz Miasta Małgorzata Machalska, złożone zostały wieńce i zapalono znicze. Oddano także uroczyste strzały z armaty. Następnie o godz. 18 odbyła się okolicznościowa Msza św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu, a po niej można było wysłuchać świątecznego koncertu w wykonaniu Orkiestry 13 Gryfów.
Tego samego dnia z rana lubońscy harcerze upamiętnili Powstańców Wielkopolskich, odwiedzając ich groby na cmentarzu w Żabikowie. Chodząc z listą nazwisk i mapą cmentarza, zapalili na każdym grobie znicz oraz oznaczyli go chorągiewką z hasłem „Tu spoczywa Powstaniec Wielkopolski”.
Małgorzata Wojsz