Jak nasze miasto obchodziło rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

22 godzin temu

Już po raz czwarty rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzona jest jako święto państwowe. Powstanie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., jest jednym z nielicznych w historii Polski zakończonych sukcesem.

Powstanie miało na celu przyłączenie Wielkopolski, znajdującej się pod pruskim zaborem, do odradzającej się Rzeczypospolitej. Dzięki dobrej organizacji, determinacji oraz wsparciu ludności lokalnej powstańcy zdołali w krótkim czasie wyzwolić większość regionu. Walki trwały do lutego 1919 r., a ich sukces został ostatecznie przypieczętowany traktatem wersalskim, który oficjalnie przyznał Wielkopolskę Polsce.

27 grudnia 2024 r. o godz. 17.30 pod Obeliskiem Pamięci Powstańców Wielkopolskich w Luboniu zebrały się władze miasta, poczty sztandarowe szkół, lubońskich organizacji i stowarzyszeń, harcerze i strzelcy. Odśpiewana została Rota oraz hymn państwowy, przemówiła Burmistrz Miasta Małgorzata Machalska, złożone zostały wieńce i zapalono znicze. Oddano także uroczyste strzały z armaty. Następnie o godz. 18 odbyła się okolicznościowa Msza św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu, a po niej można było wysłuchać świątecznego koncertu w wykonaniu Orkiestry 13 Gryfów.

Tego samego dnia z rana lubońscy harcerze upamiętnili Powstańców Wielkopolskich, odwiedzając ich groby na cmentarzu w Żabikowie. Chodząc z listą nazwisk i mapą cmentarza, zapalili na każdym grobie znicz oraz oznaczyli go chorągiewką z hasłem „Tu spoczywa Powstaniec Wielkopolski”.

Małgorzata Wojsz

Uroczysty apel pamięci przy Krzyżu Milenijnym w Luboniu fot. Małgorzata Wojsz
Harcerze symbolicznie oznaczyli groby Powstańców Wielkopolskich dzięki czerwonych chorągiewek fot. Zb. Miasta Luboń
Obelisk Pamięci Powstańców Wielkopolskich, przy którym złożono wieńce i zapalono znicze fot. Łukasz Bogacz
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska fot. Łukasz Bogacz
W Luboniu uczczono pamięć bohaterów zwycięskiego powstania fot. Łukasz Bogacz
Idź do oryginalnego materiału