Jak młodzież spędza wakacje? Głos nastolatki

1 miesiąc temu

Hiszpania, Włochy, Cypr a może Chorwacja? A ty – gdzie chcesz pojechać na wakacje? A może nie masz jeszcze pomysłu? Cóż najwyższa pora się zdecydować, spakować walizki i wyruszyć w drogę – czy to samemu, czy z rodziną, czy z przyjaciółmi. W rodzinie nie może obejść się bez sprzeczki, gdzie by tu się wybrać i co zwiedzić. Wiadomo przecież, iż i dorośli i młodzież mają inne preferencje co do wyjazdów i doświadczeń wakacyjnych. A ja postaram się przybliżyć, co myślą młodzi ludzie o takich wyborach.

Wiele osób chętnie podróżuje, szczególnie za granicę. Jednak gdzie najchętniej wyjeżdża młodzież? Rozmawiając ze znajomymi, najczęściej słyszę, iż w tym roku zamierzają pojechać do Włoch i Hiszpanii albo iż byli już m.in. w Londynie, na Cyprze oraz w Chorwacji. Tylko czemu akurat tam?

Dobra zabawa

Pogoda. Doświadczenia. Wrażenia i wspomnienia. Tak brzmiały ich – oczywiście w uproszczeniu – odpowiedzi. Zapytałam moich przyjaciół o doświadczenia i plany na wakacje. Każdy spędza je inaczej, jedni wezmą udział w obozie żeglarskim, za to inni wylecą do Hiszpanii, ale wiadomo, iż każdemu zależy na tym samym – by się dobrze bawić i mieć co wspominać.

Dobra zabawa, co może nią być podczas wakacji? Oczywiste jest to, iż każdy lubi co innego, ale uważam, iż najlepszą rozrywką są ekscytujące wyzwania i zajęcia oraz wspólnie spędzony czas ze znajomymi bądź rodziną. Jednak bądźmy szczerzy, myślę, iż dla nastolatków ulubioną stroną wakacji jest długo wyczekiwane wyrwanie się ze szkoły, uwolnienie się od obowiązków i „zwolnienie” mózgu z ciągłej pracy.

Kto wyjeżdża?

A co, jeżeli nie ma się wystarczających środków, by gdzieś wyjechać, by zapłacić za atrakcje i wychodzić codziennie na miasto?

Z badań, które znalazłam na stronie LiveCareer, wynika, iż w 2022 roku na wakacje wyjechało ponad 59% Polaków, czyli o 19% mniej niż w 2016 roku. Tamtego lata Polacy musieliby zapłacić więcej niż zwykle, by wybrać się na wakacje z powodu cen paliw – które od grudnia 2021 roku do lipca 2022 roku wzrosły o 30% – oraz kosztów wyjazdów zagranicznych, aranżowanych przez biura podróży, ponieważ trzeba było zapłacić za nie średnio 800 zł więcej niż w 2021 roku.

Co prawda z badania Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, iż aż 70% Polaków w tym roku planuje wakacyjne wyjazdy, co jest wzrostem w porównaniu do ubiegłego roku [5% więcej – przyp. red.]. Jednak są takie sytuacje, gdy rodzice nie chcą wyjeżdżać na wakacje – i jest to okej, każdy ma swoje powody, których nie powinniśmy rozpatrywać – co wtedy młodzież robi? Jak spędza swój wolny czas?

Idź do oryginalnego materiału