Jak głosowali oświęcimianie w wyborach prezydenckich 2025 wyniki i frekwencja

oswieciminfo.pl 6 dni temu


W niedzielę mieszkańcy Oświęcimia pokazali, jak kształtuje się polityczne oblicze miasta na najbliższe lata. Frekwencja przekroczyła 68%, a emocje wyborcze były wyraźnie widoczne w rozkładzie głosów. Kto zdobył największe poparcie i jakie niespodzianki przyniosły wyniki? Sprawdźmy szczegóły!
  • Wybory prezydenckie w Oświęcimiu zaskakują dynamiką głosowania
  • Oświęcimianie wybierają przyszłość – kto jeszcze zdobył ich zaufanie?

Wybory prezydenckie w Oświęcimiu zaskakują dynamiką głosowania

W niedzielę 18 maja oświęcimianie licznie uczestniczyli w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spośród 27 221 uprawnionych do głosowania osób, aż 68% zdecydowało się oddać swój głos, co przełożyło się na 18 439 ważnych głosów.

Największą popularnością cieszył się Rafał Kazimierz Trzaskowski, który zdobył 6 748 głosów, co stanowiło ponad 36% wszystkich oddanych głosów. Tuż za nim uplasował się Karol Tadeusz Nawrocki z wynikiem niemal 27%. Na dalszych miejscach znalazły się postaci takie jak Sławomir Jerzy Mentzen (13,3%) oraz Grzegorz Michał Braun (5,2%).

Oświęcimianie wybierają przyszłość – kto jeszcze zdobył ich zaufanie?

Poza liderami rankingu, oświęcimianie wsparli także innych kandydatów, którzy choć nie osiągnęli tak wysokich wyników, to jednak przyciągnęli uwagę znaczącej części wyborców. Szymon Franciszek Hołownia uzyskał ponad 5% poparcia, a Adrian Tadeusz Zandberg nieco poniżej tej granicy.

Mniej liczne, ale przez cały czas zauważalne głosy otrzymały Magdalena Agnieszka Biejat oraz Krzysztof Jakub Stanowski. Pozostali kandydaci, w tym Joanna Senyszyn i Marek Jakubiak, zgromadzili mniejsze liczby zwolenników, co jednak odzwierciedla różnorodność opinii w mieście.

Tak wysoka frekwencja i rozproszenie głosów pokazują, iż mieszkańcy Oświęcimia aktywnie angażują się w kształtowanie swojej przyszłości politycznej. Wyniki te będą miały wpływ na kolejne etapy wyborów oraz lokalne dyskusje o kierunkach rozwoju miasta i kraju.


Wg inf z: UM Oświęcim
Idź do oryginalnego materiału