„Jak finansować transformację energetyczną”

1 dzień temu

Drugi dzień kongresu energetycznego zwykle koncentruje się wokół tematu finansowania, stąd obecność Banku Gospodarstwa Krajowego na kongresie DISE. Wiadomo, iż transformacja energetyczna nie obędzie się bez pokaźnych środków, które inwestorzy i branża energetyczna pozyskują m.in. z rynku bankowego. Dlatego dzisiejszy dzień zaczyna się od tematyki pozyskania funduszy na ambitne zadania związane z rozwojem sektora energetycznego – poinformowała Joanna Smolik, Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mieliśmy duże wyzwanie, jak połączyć braki finansowe na transformację energetyczną z dostępnymi technologiami oraz wyzwaniami związanymi z powodzią. Te trzy kwestie się pojawiły, ale udało nam się znaleźć dobre rozwiązanie. Wiadomo, iż transformację energetyczną trzeba przeprowadzać, wiadomo, iż środki finansowe na nią trzeba pozyskać, a z powodzią również trzeba sobie poradzić, modernizując przy tym energetycznie region dotknięty zniszczeniami – powiedział Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland, Przedstawiciel UNOPS w Polsce.

Ciekawe rozmowy z przedstawicielami różnych firm dotyczyły tego, jak transformować energetykę w kontekście finansowania, legislacji oraz wszelkiego wsparcia, które jest do tego niezbędne. Wrocław to szczególne miejsce, poniekąd dlatego, iż władze miasta mają ambitne plany, aby uczynić Wrocław zielonym miastem w niedalekiej przyszłości. Dyskusje toczyły się nie tylko w gronie mężczyzn, ale również kobiet – pełnych energii– mówiła Dagmara Peret, Country Manager GE Hitachi Nuclear, Wiceprezes.

Warto rozmawiać i dyskutować o tym, w jaki sposób ESG wpływa na naszą biznesową codzienność, a także jak firmy czasami nie w pełni wchodzą na ścieżkę ESG. Poruszono również temat „greenwashingu” i jak się przed nim ustrzec. Była to bardzo interesująca dyskusja w gronie znakomitych ekspertek – zaznaczyła Małgorzata Dobosz, Dyrektor Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju, OX2 w Polsce.

Podczas drugiego dnia kongresu energetycznego „Energia wolności fundamentem transformacji energetycznej” rozmawialiśmy właśnie o tym, jak finansować transformację energetyczną – podkreślił Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE.

Jednym z tematów poruszonych w trakcie debaty było bezpieczeństwo energetyczne. Uczestnicy dyskutowali m.in. o geopolityce i infrastrukturze.

Następnie odbył się świetny panel z udziałem samych kobiet, w ramach naszego programu „Energia kobiet”, dotyczący ESG, czyli wymogu zrównoważonego działania w biznesie. w tej chwili realizowane są równoległe panele dyskusyjne na temat wodoru, elektryfikacji ciepłownictwa, dekarbonizacji przemysłu oraz przyszłości węgla – dodał Remigiusz Nowakowski.

Jubileusz kongresu był okazją do przyjrzenia się zmianom na rynku energetycznym, które obserwowaliśmy w ostatnim dziesięcioleciu.

Idź do oryginalnego materiału