Jak daleko sięgnie cyfryzacja urzędów?

1 rok temu
Zdjęcie: Jak daleko sięgnie cyfryzacja urzędów?


Od końca lipca dowód osobisty będziemy mogli zastąpić aplikacją mObywatel, jest to możliwe dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy, pod ustawą która zrównuje dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. Między innymi o tym, ale także o wyzwaniach zawiązanych z cyfryzacją administracji publicznej dyskutują w Korzecku informatycy pracujący w instytucjach publicznych, samorządach i placówkach ochrony zdrowia.

Jak mówi Katarzyna Zajkowska z Ministerstwa Cyfryzacji, w tej chwili panującym trendem w administracji publicznej jest dążenie do ograniczenia biurokracji i zwiększenia komfortu mieszkańców poprzez wykorzystanie narzędzi cyfrowych.

– Jako administracja stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, jeszcze kilka lat temu, każdy z nas musiał sobie samodzielnie wypełniać PIT, w tej chwili już nikt o tym nie myśli. Jeszcze parę lat temu każdy z nas będąc u lekarza dostawał druczek z receptą, teraz nikt nie każdy z nas będąc u lekarza korzysta z e-recept. w tej chwili już nikt nie pamięta, iż to nie jest odległa przeszłość – wyjaśnia.

– w tej chwili wszelkie usługi projektuje się z zasadą „mobile first”. Wynika to z faktu, iż ponad 67 proc. użytkowników, chcąc skorzystać z Internetu w pierwszej kolejności sięga po telefon. W związku z tym zgodne z tą zasadą projektujemy nasze usługi tak aby pierwszym narzędziem w kontakcie z administracją była aplikacja mObywatel – dodaje.

Katarzyna Zajkowska, podkreśla, iż już najprawdopodobniej pod koniec lipca dla użytkowników dostępna będzie nowa wersja aplikacji mObywatel, która wprowadzi funkcję mDowodu.

– Będzie to cyfrowy dowód osobisty, który prawnie będzie równoważny tradycyjnemu dowodowi, który każdy z nas nosi w portfelu. Oprócz tego będziemy w aplikacji udostępniać kolejne dokumenty. Dzięki temu wychodząc z domu będziemy mogli zabrać tylko telefon, bez konieczności zabierania portfela. Poza rozwojem aplikacji mObywatel, rozwijamy także portal internetowy z platformą usługową mObywatel, która zbiegiem czasu zastąpi w tej chwili funkcjonujący e-PUAP – wyjaśnia.

Robert Janus, dyrektor departamentu IT w urzędzie marszałkowski podkreśla, iż dwudniowy konwent jest skierowany do informatyków z całego województwa, związanych z administracją publiczną. Jak wyjaśnia, w trakcie tego wydarzenia przedstawiane są najnowsze światowe technologie z branży IT, a także działania związane z cyberbezpieczeństwem.

Świętokrzyski Kongres Informatyków w Korzecku potrwa do środy (21 czerwca) w wydarzeniu bierze udział ponad 300 osób.


Idź do oryginalnego materiału