Izera reaktywacja? KPO na pomoc polskim elektrykom

extra.info.pl 1 dzień temu

Wydawało się, iż projekt budowy samochodów elektrycznych w Jaworznie upadł już na dobre, a ElectroMobility Poland na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego będzie chciało stworzyć hub elektromobilności. Okazuje się jednak, iż środki z Krajowego Planu Odbudowy mogą przywrócić cały projekt do życia.

Sprawa budowy polskich elektryków marki Izera ciągnie się już od wielu lat i chociaż przygotowania do budowy fabryki szły pełną parą, to na ostatniej prostej zostały zatrzymane. Po zmianie rządu projekt przestał być priorytetowy, a cała koncepcja ulegała zmianom. Jeszcze w kwietniu prezes spółki potwierdzał, iż ElectroMobility Poland (EMP) porzuca plany budowy samochodu, a w zamian skupiać się będzie na rozwoju huba elektromobilności. Ostatnio jednak nastąpił zwrot i wygląda na to, iż projekt Izera może jednak zyskać nowe życie.

KPO na pomoc

Tomasz Kędzierski, prezes Electromobility Poland w wywiadzie na Business Insider Polska poinformował, iż spółka aplikuje w ramach konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska o środki z Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 4,5 mld złotych. Spółka opracowała długofalowy plan, w ramach którego miałaby powstać nowa marka samochodów elektrycznych, a obok fabryki funkcjonowałoby także centrum badań i rozwoju. Dzięki tak dużej kwocie cały projekt wkroczyłby na zupełnie nowy etap.

EMP chce najpóźniej do marca 2026 otrzymać potrzebne zgody korporacyjne i podwyższyć kapitał. Według planu sama budowa fabryki w Jaworznie miałaby ruszyć w połowie przyszłego roku i potrwać maksymalnie 3 lata. Co ważne pierwsza faza budowy, po której można będzie budować choćby 150 tysięcy samochodów rocznie, powinna potrwać ok. 12-18 miesięcy. Fabryka wraz z centrum rozwoju ma tworzyć trzon huba elektromobilności, który mógłby docelowo stworzyć dziesiątki tysięcy miejsc pracy i umożliwić rozwój technologii i dostawców. Spółka chce też współpracować z jedną z chińskich firm motoryzacyjnych. Planowanie jest utworzenie spółki w formule joint venture, która pozwoliłaby na wspólną realizację długoterminowych celów.

Czy środki z KPO sprawią, iż Izera zyska nowe życie? Wiele na to wskazuje i nie ma co ukrywać, iż dla Jaworzna byłaby to świetna informacja w kontekście gospodarczej przyszłości miasta. Wzorem dla Izery powinna być turecka marka Togg, która powstała przy bardzo podobnych założeniach i już święci triumfy. Sprzedaż SUV-a Togg T10X w Turcji okazała się sukcesem i w swojej kategorii marka stała się liderem, przebijając popularnością m.in. Teslę, Kię czy BYD. Planowana jest już ekspansja poza lokalny rynek. Turcy planują produkować około 175 tysięcy samochodów rocznie, a cały projekt realizowany jest właśnie we współpracy z chińskim partnerem.

Tekst z gazety: EXTRA 13-2025

Idź do oryginalnego materiału