Irlandia chce zalegalizować wspomagane samobójstwo

2 dni temu

W Irlandii pojawiła się propozycja ustawy legalizująca medycznie wspomagane samobójstwo. Odpowiedzieli na nią katoliccy biskupi z kraju, którzy wydali oświadczenie, w którym podkreślili, iż „ustanawiając prawo dotyczące wspomaganego samobójstwa lub eutanazji, państwo przyczyniłoby się do podważenia zaufania osób śmiertelnie chorych, które chcą być leczone i żyć jak najpełniej, aż do naturalnej śmierci”

Irlandzki parlament zalecił rządowi wprowadzenia ustawodawstwa legalizującego wspomagane samobójstwo w „w pewnych ograniczonych okolicznościach”. Zgodnie z zaleceniami dorośli cierpiący na „nieuleczalną i nieodwracalną” chorobę, którym pozostało od sześciu do dwunastu miesięcy życia, mogliby poprosić o wspomagane samobójstwo, które odbywałoby się w obecności lekarza.

W odpowiedzi na raport irlandzki biskupi wydali oświadczenie, iż „bez względu na okoliczności, celowe odbieranie życia ludzkiego, zwłaszcza przez osoby, których powołaniem jest troska o nie, podważa podstawową zasadę cywilizowanego społeczeństwa, mianowicie, iż nikt nie może zgodnie z prawem pozbawić życia innej osoby”.

Biskupi ostrzegali ponadto, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą szczególnie narażone na takie prawo, wskazując na kraje takie jak Kanada, gdzie podejmowane są poważne wysiłki mające na celu rozszerzenie możliwości wspomaganego samobójstwa na osoby chore psychicznie.

Wprowadzając przepisy dotyczące wspomaganego samobójstwa lub eutanazji, państwo przyczyniłoby się do podważenia zaufania osób nieuleczalnie chorych, które pragną opieki i życia w możliwie najpełniejszy sposób, aż do naturalnej śmierci – dodali duchowni.

Lewica dopuszcza eutanazję, powołując się na „autonomię” pacjenta, ale odebranie życia chorującemu odbiera tę autonomię. Zamiast wspomaganego samobójstwa, Kościół katolicki zaleca opiekę paliatywną, która polega na całościowym opiekowaniu się cierpiącym człowiekiem.

Wspomagane samobójstwo i eutanazja zostały zalegalizowane w ostatnich dekadach w takich krajach jak Kanada, Australia, Hiszpania, Belgia i w wielu stanach USA, co pozwala lekarzom na zabicie pacjenta, choćby o ile nie cierpi on na śmiertelną chorobę.

Narodowcy.net/catholicnewsagency.com

Idź do oryginalnego materiału