Irlandia będzie odsyłać migrantów z Wielkiej Brytanii? „Wiemy, jak takie historie się kończą”

news.5v.pl 2 tygodni temu

Premier Irlandii, Simon Harris, wyraził swoje obawy, mówiąc: „Wiemy, jak takie historie się kończą. Mieliśmy dotąd zbyt wiele ostrzeżeń i musimy traktować je poważnie, zanim stanie się coś, co było wcześniej nie do pomyślenia”.

Na polecenie premiera, władze Irlandii sprawdzają, czy odsyłanie migrantów przybyłych z Wielkiej Brytanii nie będzie łamać prawa krajowego i międzynarodowego. Premier zlecił swojej minister sprawiedliwości Helen McEntee wydanie przepisów w trybie wyjątkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napływ migrantów do Irlandii, kraju o populacji 5 milionów, wyniósł w ciągu ostatnich dwóch lat 100 tys. osób, z czego ponad 70 proc. pochodziło z Ukrainy. To zjawisko doprowadziło do wzrostu cen nieruchomości, co spotkało się z niezadowoleniem ze strony mieszkańców Irlandii. W listopadzie ubiegłego roku doszło do protestów, które przerodziły się w zamieszki.

Minister McEntee zapowiedziała spotkanie z brytyjskim ministrem spraw wewnętrznych. W najbliższych dniach rząd Irlandii ma podjąć decyzje dotyczące przepisów, które mają umożliwić odsyłanie migrantów z powrotem do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania niedawno podpisała porozumienie z Rwandą dotyczące odsyłania wszystkich nielegalnych imigrantów do tego kraju. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak uważa, iż to rozwiązanie odstraszy migrantów, głównie z Afryki, od osiedlania się na Wyspach. Niezależnie od statusu uchodźcy, wszyscy trafią do Rwandy. Premier Sunak twierdzi, iż pierwsze efekty są już widoczne, ponieważ migranci, którzy wcześniej szukali azylu w Wielkiej Brytanii, zaczęli masowo emigrować do Irlandii. 80 proc. migrantów, którzy osiedlili się w Irlandii w ostatnich dniach, dostało się tam przez granicę z Irlandią Północną.

Porozumienie z Rwandą

Sunak chwali porozumienie z Rwandą, które przygotowywane było od dwóch lat. Uważa, iż to przyszłe rozwiązanie dla wielu krajów, które zmagają się z problemami nielegalnej imigracji.

Wielka Brytania wypłaciła do tej pory Rwandzie 256 mln euro na przyjęcie odsyłanych migrantów. W ciągu najbliższych trzech lat Londyn planuje wydać kolejne 175 mln euro. Te środki mają być przeznaczone na remont istniejących ośrodków i hoteli, a także na budowę nowych dla przybyłych migrantów.

Porozumienie z Brytyjczykami spotkało się z krytyką ze strony rwandyjskiej opozycji i działaczy praw człowieka. Uważają oni, iż w ten sposób zamożne państwo pozbywa się problemu z migrantami i przerzuca go na ich kraj. Rwandyjski rząd z zadowoleniem przyjmuje wejście w życie porozumienia i zachęca kolejne państwa Zachodu do zawarcia z nimi podobnej umowy.

Idź do oryginalnego materiału