Wyjście na Kalisz mogłoby być też z Opatówka.
* w Opatówku można byłoby zbudować (lub przenieść) stację między lesem i ul. Św. Jana; na stacji zaczynałaby się linia do Konina
* linia dalej przez pola i w pobliżu szkółki krzewów aż do wąskotorówki
* prawie 2 km wzdłuż wąskotorówki, a następnie nowym przebiegiem do Stawiszyna
* między Stawiszynem i Koninem wzdłuż DK25
* linia kolejowa wchodziłaby do Konina od zachodu
Taki przebieg dawałby możliwość jeszcze lepszego skomunikowania Opatówka z Kaliszem.
Jeżeli byłaby to trasa przez Kalisz na północ, to dawałaby możliwość dodatkowych przystanku(ów) kolejowego(ych) w północno-wschodniej części Kalisza.
Na początek powinna to być linia jednotorowa zelektryfikowana na 160 km/h. Z rezerwą na drugi tor.
Powinno się zaprojektować i wykupić rezerwę (lub zarezerwować w planie). Przy DK25 powinno się już teraz rezerwować teren na linię kolejową. Trzeba się zabezpieczyć przez NIMBY.
Nie ma na razie potrzeby budowy LK do Inowrocławia. Ruch na linii między Kaliszem i Koninem nie będzie aż taki duży. Pociągi z Konina do Inowrocławia mogą przejechać LK3 i LK131. Na tym odcinku LK3 jest mniejszy ruch niż między Poznaniem i Koninem.
DODATEK
Musicie zachęcić prezydenta Kinastowskiego (który też przewodniczy AKO), starostę powiatu kaliskiego, przedstawicieli z Ostrowa Wlkp. i Konina do działania. Trzeba zmobilizować prokolejowych członków rady miejskiej i dziennikarzy z Kalisza.
Ta linia kolejowa jest istotna do tego, aby zintegrować Wielkopolskę Wschodnią i uczynić z Kalisza bardziej liczącą stolicę subregionalną.
Eurostat dla niektórych aglomeracji podaje bardzo duże obszary. Np. Berlin metro area obejmuje cały Berlin oraz... całą Branderburgię (to tak jakby do metro warszawskiego wliczać całe woj. mazowieckie ). A to tylko dlatego, iż w Niemczech jest świetna komunikacja kolejowa.
Więc w przypadku Kalisza obszar ten mógłby obejmować nie tylko OstrówW, ale również... Konin. Tylko trzeba się dobrze skomunikować.
.
Statystyki: autor: Robert AB — 17 min temu