Intel będzie produkował chipy dla Pentagonu – Secure Enclave to choćby 3,5 mld dolarów w dotacjach

3 dni temu
Zdjęcie: Intel


Intel otrzyma do 3,5 miliarda dolarów w federalnych dotacjach na produkcję półprzewodników dla Pentagonu. Jak podają źródła zaznajomione ze sprawą, umowa z władzami Stanów Zjednoczonych została już podpisana. Program, nazwany Secure Enclave, ma na celu stworzenie produkcji zaawansowanych chipów wykorzystywanych w aplikacjach wojskowych i wywiadowczych, a realizowany będzie m.in. w zakładzie w Arizonie.

Chociaż amerykański gigant od początku był faworytem do zdobycia tej dotacji, w Waszyngtonie pojawiały się obawy dotyczące wyboru tylko jednej firmy do takiego zadania. Dyskusje na temat finansowania projektu i jego rozdziału między agencje federalne oraz Kapitol również wpłynęły na finalną sumę przyznanych środków.

Oficjalne ogłoszenie o finansowaniu programu Secure Enclave może pojawić się już w przyszłym tygodniu, a nowe fundusze dołączą do 8,5 miliarda dolarów dotacji oraz 11 miliardów dolarów pożyczek, które Intel uzyskał w marcu w ramach Chips and Science Act. Ustawa, podpisana przez prezydenta Joe Bidena w 2022 roku, ma na celu ożywienie amerykańskiej produkcji półprzewodników i zmniejszenie zależności od azjatyckich dostawców.

Intel przez cały czas cieszy się zaufaniem rządu USA

Chipzilla przez cały czas negocjuje warunki tego szerszego pakietu wsparcia, który obejmuje fabryki w Arizonie, Ohio, Nowym Meksyku i Oregonie. Dotacje w ramach Secure Enclave pochodzą również z programu Chips Act, ale przyznano je poza standardowym procesem aplikacyjnym.

Umowa w ramach Secure Enclave to dowód, iż rząd USA przez cały czas ufa Intelowi. Firma walczy ostatnio z problemami, co wzbudziło wątpliwości inwestorów wobec ambitnych planów jej dyrektora generalnego, Pata Gelsingera. Pentagon jednak nalega, aby zaawansowane chipy były produkowane przez amerykańską firmę, a Intel pozostaje jedynym producentem takich układów w USA.

Pentagon, Intel i Departament Handlu odmówiły komentarza dziennikarzom Bloomberga.

Idź do oryginalnego materiału