Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

enerad.pl 4 dni temu

Największa inwestycja ScottishPower nabiera kształtów

ScottishPower, należący do hiszpańskiej grupy Iberdrola, oficjalnie rozpoczął prace instalacyjne przy swojej największej w historii inwestycji w OZE – morskiej farmie wiatrowej East Anglia THREE. Projekt wart 4 miliardy funtów będzie po ukończeniu drugą największą tego typu instalacją na świecie i największą w całej grupie Iberdrola.

Kluczowy etap budowy rozpoczął się od osadzenia pierwszego monopala – fundamentu turbiny wiatrowej – który ustanowił nowy rekord w europejskim offshore. Konstrukcja ma 83,89 metra wysokości, 10,6 metra średnicy i waży aż 1800 ton. To największy dotychczas monopal zainstalowany przy użyciu jack-up vessel (statek samo-podnośny) w Europie.

To prawdziwy moment „wow” dla ScottishPower i Iberdroli – podkreślił Charlie Jordan, CEO ScottishPower Renewables. – Mówimy o imponujących 1800 tonach stali, precyzyjnie osadzonych w konkretnym miejscu na obszarze wielkości niemal 43 tysięcy boisk piłkarskich. Nigdy wcześniej nie budowaliśmy czegoś na taką skalę!

Imponujące liczby i cele projektu East Anglia THREE

Łącznie w ramach farmy East Anglia THREE zostanie zainstalowanych 95 fundamentów – monopali. Będą one miały długość od 67 do 85 metrów, średnicę do 10,6 metra i masę od 1200 do 1800 ton. Na tych fundamentach zamontowanych zostanie 95 turbin Siemens Gamesa o mocy 14,7 MW każda, co pozwoli na osiągnięcie całkowitej mocy farmy na poziomie 1,4 GW – wystarczającej do zasilenia ponad 1,3 miliona gospodarstw domowych.

Pierwszy z 95 tzw. transition pieces – elementów łączących fundamenty z turbinami – również został już zainstalowany. Każdy z nich ma 20 metrów wysokości, 8 metrów średnicy i waży ponad 400 ton.

Współpraca globalnych liderów offshore

Za produkcję monopali odpowiada joint venture Navantia Seanergies Windar Renovables (JVNW) (45 sztuk) oraz firma Haizea (50 sztuk). Transition pieces dostarcza Windar Renovables.

Instalację fundamentów oraz transition pieces realizuje firma Seaway7 przy wykorzystaniu jack-up vessel Seaway Ventus. Statek został specjalnie dostosowany do tego projektu zaprojektowany, zbudowany i zainstalowany w mniej niż dwa lata.

Jesteśmy dumni z pomyślnego osadzenia pierwszego fundamentu dla East Anglia THREE – powiedział Lloyd Duthie, wiceprezes Seaway7 na regiony Wielkiej Brytanii, Irlandii i Azji. – To efekt dwóch lat przygotowań i świadectwo tego, co można osiągnąć dzięki współpracy w łańcuchu dostaw. Z niecierpliwością czekamy na dalsze etapy tego wieloletniego projektu, który znacząco przyczyni się do realizacji celów Wielkiej Brytanii w zakresie energii odnawialnej.

Planowane zakończenie budowy

Zakończenie instalacji wszystkich 95 turbin planowane jest na początek 2026 roku. Po uruchomieniu, farma East Anglia THREE będzie istotnym elementem brytyjskiego miksu energetycznego, wspierając transformację w kierunku niskoemisyjnej gospodarki oraz wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Zobacz również:

  • WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
  • Ruszyła budowa farmy wiatrowej Baltic Power – 1,14 GW czystej energii od 2026 r
  • Hornsea 3: rusza budowa największej morskiej farmy wiatrowej na świecie

Źródło: Scottish Power Ltd

Idź do oryginalnego materiału