Instalacja fotowoltaiczna zwróci przeciętnej polskiej firmie już po upływie trzech-czterech lat. Co pozwala nam stawiać taką tezę?

davinci.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: fotowoltaika offgird dla biznesu


Jako Da Vinci Green Energy stworzyliśmy PVPI Business – indeks opłacalności takiej inwestycji w firmach, oparty na danych pochodzących z instalacji PV, jakie spółka zrealizowała w tym czasie oraz ogólnodostępnych rynkowych danych, uwzględniających: cenę odsprzedaży, marżę sprzedawcy wg. Indeks TGeBASE_WAvg PLN/MWh oraz bazujących na założeniach (pochodzących z konkretnych danych rzeczywistych klientów Da Vinci Green Energy), jak: zużycie roczne klienta, moc instalacji, roczną produkcję energii, cenę instalacji PV.

Prowadzimy takie wyliczenia od blisko półtora roku, regularnie je aktualizując i analizując. Warto podkreślić jeszcze raz, iż trend pokazujący, iż taka instalacja zwróci się w granicach 3-4 lat, utrzymuje się grubo ponad rok, niezależnie od wielkości instalacji.

Po wahaniach cen energii w latach 2022 i 2023, przedsiębiorstwa, które mają duże jej zużycie, coraz chętniej kupują energię na spocie. Cena energii uzależniona jest od aktualnej wyceny dla danej godziny doby. Praktycznie każdy duży sprzedawca ma taki produkt w swojej ofercie.

Początkowo obliczenia przygotowywane przez naszych ekspertów do opracowania i regularnego aktualizowania indeksu, opierały się na punkcie wyjścia, jakim była wielkość instalacji 50 kWp. Z czasem ewoluowała działalność DVGE, wielkość klientów, do jakich kierujemy naszą ofertę rosła razem z nami, dostarczając nam analogicznych danych do obliczeń PVPI Business, ale na większych wartościach. Od stycznia br. analizujemy wartości na większej instalacji już po raz trzeci (styczeń, luty, marzec) obserwujemy, iż trend jest analogiczny.

I tak przez najbliższy czas będziemy się przyglądać indeksowi opłacalności PVPI Business opracowanemu na bazie instalacji 1 MW. Specjalizujemy się w tej chwili na tego typu inwestycjach i środowisko wokół jest nam coraz bardziej znane i dostępne do analizy.

Obecnie mamy na rynek fotowoltaiki nakłada się kilka czynników, które sprawiają, iż powstał idealny moment na budowę instalacji pf w firmie. Przemawia za tym fakt, iż panele solarne są na historycznie niskim poziomie cen. Ten trend niestety niedługo się zmieni, o czym słyszymy w naszych kontaktach z producentami i dystrybutorami paneli – ostrzega Krzysztof Lalik, Dyrektor . ds. Rozwoju Da Vinci Green Energy. – Wyczerpują się ich zapasy na europejskim rynku, stany magazynowe są coraz szczuplejsze, co każe nam myśleć o odwracaniu trendu i powolnym wzroście cen tych komponentów.

Ze względu na istniejące się przepisy unijne, które za chwilę w sposób restrykcyjny będą egzekwować od każdej firmy liczenia i raportowania emisji CO2, jestesmy naprawdę w ostatnim momencie, aby się przygotować do tego, by wykazywany ślad węglowy nie przekraczał określonych poziomów. Instalacja fotowoltaiczna, pozwalająca na korzystanie wyłącznie z odnawialnego źródła energii jest idealną propozycją rozwiązania tego problemu, przed którym za chwilę stanie większość polskich firm. Korzystanie z niej na pewno pozwoli sprostać tym wymaganiom.

Instalacja pv to nie tylko zmniejszenie kosztu zakupu energii, ale także opłat dystrybucyjnych i opłaty mocowej. – Nie doceniamy wpływu instalacji na wysokość opłaty mocowej – wyjaśnia Krzysztof Lalik. – Opłatę mocową płacimy w godzinach między 7.00 a 22.00 w dni robocze, czyli w godzinach, w których intensywnie pracuje instalacja PV. o ile wyprodukujemy energię, a nie pobierzemy jej z sieci – opłata się nie naliczy. Jak pokazują dane naszego klienta, analizowane poniżej, na bazie których wyliczyliśmy nasz indeks PVPI Business, w skali roku oszczędność na ww. opłatach wynosi 88 373, 25 gr.

Kalkulacje stopy zwrotu

Wskaźnik opłacalności instalacji fotowoltaicznej w firmach – PV Profitability Index Business, opracowywany regularnie od 16 miesięcy przez specjalistów Da Vinci Green Energy, w oparciu o ogólnodostępne dane, niezmiennie wskazuje, iż taka instalacja – przy założeniu 1 MW, i koszcie jej realizacji w wysokości 2 500 000 zł, zwróci się w krótkim czasie – pomiędzy 3 a 4 lata. Oszczędność na rachunkach w budżecie przedsiębiorcy to 626 103,24 zł w skali roku (wahania miesięczne to blisko 10 tys. złotych, w zależności od zmian rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej).

Idź do oryginalnego materiału