Infrastruktura drogowa i ochrona zdrowia głównymi bolączkami naszego regionu

6 miesięcy temu
Zdjęcie: Infrastruktura drogowa i ochrona zdrowia na pierwszym miejscu


Infrastruktura drogowa i ochrona zdrowia. Zakończyło się badanie mieszkańców województwa podlaskiego, w ramach „Audytu #DlaPodlaskiego”. W ankiecie wzięło udział ok. 500 mieszkańców naszego regionu. Znamy pierwsze, częściowe wyniki badań.

„Audyt #DlaPodlaskiego” to internetowe badanie opinii mieszkańców naszego regionu. Pytania dotyczyły m.in. transportu, ochrony zdrowia, kultury i wydawania funduszy unijnych.

Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom to, czym zajmuje się samorząd województwa podlaskiego, jakie jednostki nadzoruje i pozwolić mieszkańcom wyrazić opinie na temat funkcjonowania tych jednostek – tak powstanie ankiety uzasadniał wówczas Karol Pilecki, radny sejmiku Województwa Podlaskiego.

Rozkład jazdy i dostępność głównymi bolączkami PKS Nova

Z badania, przeprowadzonego przez stronę audytdlapodlaskiego.pl wynika, iż mieszkańcy woj. podlaskiego najczęśniej korzystają z PKS Nova w sprawach osobistych (47 proc.). Niestety – większość z nich (55%) uważa, iż tabor, będący w zasobach spółki nie jest przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz kobiet w ciąży.

Podobnie jest z rozkładem jazdy – 52 proc. badanych uważa, iż nie odpowiada im rozkład i częstotliwość autobusów. Zdaniem mieszkańców, spółka powinna zwiększyć częstotliwość jazdy autobusów w godzinach rannych (32 proc), przedpołudniowych (20 proc.) i popołudniowych (18 proc.).

Infrastruktura drogowa i ochrona zdrowia na pierwszym miejscu

Nie inaczej wygląda wydatkowanie środków z Funduszy Europejskich. Zdaniem mieszkańców, zarząd województwa powinien wykazywać większe zainteresowanie stworzeniem nowych miejsc pracy i zwalczaniem bezrobocia (40 proc.). Duża część badanych – aż 31 proc. twierdzi, iż władze naszego regionu nieumiejętnie sięga po środki unijne, a głównymi obszarami, jakie wymagają największego nakładu inwestycji i środków finansowych w woj. podlaskim są Infrastruktura drogowa (36 proc.) i ochrona zdrowia (31 proc.).

Audyt pokazał bolączki, z jakimi nowy zarząd będzie musiał się zmagać w nadchodzącej kadencji – tłumaczy Karol Pilecki, radny sejmiku Województwa Podlaskiego. – Widać w nim wyraźnie, iż jako radni musimy postawić na wiekszą dostępność transportową dla osób z niepełnosprawnościami. XXI wiek, środek Europy, a transport dalekobieżny największej spółki transportowej w naszym regionie nie jest przystosowany do współczesnych realiów – podkreśla.

Badanie zostało przeprowadzone wśród mieszkańców województwa podlaskiego. Łącznie w badaniu odpowiedziało ok. 500 osób. Pełny raport dostępny dla mieszkańców naszego województwa już niedługo pojawi się na stronie audytdlapodlaskiego.pl.

Źródło: Karol Pielecki

Idź do oryginalnego materiału