Wrocław jest miastem seniorów. Mieszka ich tu ponad 180 tysięcy. Aktywnie udzielają się w swoich klubach, chodzą na zajęcia komputerowe i taneczne, oddają pasjom. Mają też swoich reprezentantów przy prezydencie Wrocławia i Radzie Miejskiej - to właśnie Wrocławska Rada Seniorów.
- Motto naszej działalności to pytanie „jak się mądrze zestarzeć we Wrocławiu?”. To podstawowy motyw w naszym doradztwie, opiniowaniu i współpracy z Radą Miejską oraz prezydentem. Mamy nadzieję, iż wypracujemy takie pomysły, które będą służyły wszystkim mieszkańcom - mówi Rafał Kubacki, przewodniczący Rady, która składa się z 14 członków. Osiem osób jest wybieranych w wyborach, trzech członków wskazuje Rada Miejska, a kolejnych trzech prezydent. Kadencja trwa pięć lat, ta jest trzecia.
- Pracujemy już nad pierwszymi programami, jeszcze nie wszystko mogę zdradzić. Chodzi o specjalne urządzenia, które mają pomóc ratownikom medycznym w przenoszeniu osób, szczególnie tych zamieszkałych na wysokich piętrach bez windy - mówi Anna Kozioł, wiceprzewodnicząca Rady.
We Wrocławiu działa ponad 130 organizacji senioralnych. Wrocławska Rada rozpocznie działalność od spotkań z formalnymi i nieformalnymi grupami seniorów, by lepiej poznać potrzeby środowiska. Istotne będzie również opracowanie raportu dotyczącego sytuacji seniorów we Wrocławiu. Stanie się to podstawą do dalszych działań na rzecz tej grupy. Rada Seniorów będzie brała udział w organizacji wydarzeń integracyjnych.
Priorytetem jest wzmacnianie głosu seniorów poprzez działania na rzecz ich aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu polityki społecznej, zdrowotnej i przestrzennej miasta.
W mieście działa Wrocławskie Centrum Seniora, które oferuje szeroki wachlarz programów i inicjatyw: warsztaty z cyberbezpieczeństwa, informatyczne, sportowe, językowe, taneczne, filmowe czy teatralne. W 2024 we Wrocławiu wydano ponad 8000 Wrocławskich Kart Seniora. To benefit, który zapewnia atrakcyjne oferty przygotowane z myślą o mieszkańcach w wieku 60+. Wśród partnerów jest ponad 150 podmiotów.
Tylko w 2024 roku zostało zorganizowanych ponad 400 wydarzeń stacjonarnych, w których udział wzięło 5000 seniorów. Natomiast Dni Seniora (wrzesień-październik) to około 150 wydarzeń, w których wzięło udział ok. 9500 seniorów i seniorek. Dodatkowo zorganizowane zostały Wrocławskie Dni Gerontologii na ponad 500 uczestników.