Inauguracja IV edycji Studium Dyplomatycznego – „Nowe Kadry dla Nowej Białorusi”

1 rok temu

Ruszyła kolejna IV edycja „Studium Dyplomatycznego SEW UW” – specjalistycznego kursu kształcenia przyszłych młodych białoruskich dyplomatów.

Jest to kontynuacja rozpoczętego w 2020 roku specjalistycznego programu kształcenia w ramach programu „Solidarni z Białorusią”. Uczestnikami mogą być obywatele Białorusi, absolwenci studiów wyższych. Uroczysta inauguracja IV edycji „Studium Dyplomatycznego SEW UW” odbyła się 30 listopada 2023 roku w Sali Kolumnowej Wydziału Historii UW.

Uroczystą inaugurację otworzył dyrektor Studium Europy Wschodniej, Jan Malicki który przywitał licznie zgromadzonych gości i opowiedział o genezie i idei powstania nowego kursu w ramach programu „Solidarni z Białorusią”. W swoim wystąpieniu dyr. Jan Malicki podkreślił ważność ciągłego wspierania Białorusinów w dążeniu ku suwerenności, wolności i demokratyzacji Białorusi. Następnie wystąpił Szef Służby Zagranicznej MSZ RP Pan Minister Piotr Rychlik. W swoim wystąpieniu wskazał dobre praktyki dydaktyczne istniejące w Studium Europy Wschodniej UW w zakresie wsparcia edukacji, kultury i białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego znajdującego się w Polsce poprzez prowadzenie od wielu lat licznych programów stypendialnych skierowanych m.in. do obywateli Białorusi. Wskazał również istotną rolę Akademii Dyplomatycznej MSZ będącego głównym partnerem programowym „Studium Dyplomatycznego”. Z kolei wiceprzewodniczący Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi amb. Pavel Latushka w swoim wystąpieniu podkreślił wysoki poziom nauczania w „Studium Dyplomatycznym”, który znajduje odzwierciedlenie w pracy absolwentów kursu w licznych białoruskich ośrodkach demokratycznych znajdujących się na uchodźctwie. Swoje poparcie udzielił również Ambasador Francji w Polsce Étienne de Poncins, który za pośrednictwem Instytutu Francuskiego w Warszawie (Institut français de Varsovie) wspiera „Studium Dyplomatyczne” poprzez nauczanie języka francuskiego od samego początku istnienia kursu. W drugiej części inauguracji odbyła się debata z udziałem specjalistów zajmujących się Białorusią, wśród których znaleźli się: Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Pavel Usov (Studium Europy Wschodniej UW), której moderatorem był konsul Jarosław Książek. Debata dotyczyła aktualnego stanu i perspektyw białoruskiej państwowości.

Na uroczystości byli również obecni byli i aktualni wykładowcy „Studium Dyplomatycznego”, osoby reprezentujące instytucje będące partnerami w współdziałaniu programowym, wykładowym i dydaktycznym tj. Akademia Dyplomatyczna MSZ RP, Instytut Francuski w Warszawie, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce, Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UW POLONICUM , Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, Ośrodek Studiów Wschodnich, Centrum Mieroszewskiego, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ RP.

Obecnie słuchaczami IV edycji „Studium Dyplomatycznego” jest 21 osób. Absolwentów trzech poprzednich edycji jest 60 osób.


Kurs ma na celu kształcenie w Polsce nowych białoruskich kadr dyplomatycznych. Kurs będzie obejmował analizę sytuacji politycznej na Białorusi i na obszarze postsowieckim, teorię i praktykę polityki, politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, protokół dyplomatyczny, prawo międzynarodowe itd. Kształcenie będzie prowadzone we współpracy z Akademią Dyplomatyczną MSZ RP, przy udziale doświadczonych wykładowców i dyplomatów. Kształceniu dyplomatów nadane zostało hasło „NOWE KADRY DLA NOWEJ BIAŁORUSI’’.

Realizacja programu zostanie pokryta ze środków pomocowych Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach projektu „Solidarni z Białorusią’’.

Studium Dyplomatyczne
Idź do oryginalnego materiału