Imię żeńskie, które nie kończy się na -a? Ta propozycja w Polsce od kilku lat robi furorę

1 rok temu
Zdjęcie: Fot. amyelizabethquinn / Pixabay


Imię dla dziewczynki niezakończone na literę "a" to w języku polskim wyjątek. Coraz częściej rodzice decydują się na taki wybór, choć nie każdy ich pomysł aprobują urzędnicy. Jedno z takich imion robi od jakiegoś czasu furorę. W pierwszej połowie 2023 r. nadano je 153 razy, a wielu kojarzy się z jednym.
Wybór imienia dla dziecka to nierzadko spore wyzwanie. Często kończy się to na długich dyskusjach, rodzice mają bowiem świadomość, iż wybrane przez nich imię będzie dziecku towarzyszyć przez całe życie. Dla wielu osób imię jest też nieodłącznie związane z losem. Dodatkowo rodzice muszą pamiętać o obowiązujących w języku polskim zasadach. Nadanie dziewczynce imienia niezakończonego na literę -a to wciąż rzadkość, ale z roku na rok ich popularność rośnie. Rada Języka Polskiego w aneksie do wykazu imion, z którego korzystają urzędnicy stanu cywilnego, wskazała dopuszczone przykłady, takie jak Abigail, Karmen, Noemi czy Beatrycze. To ostatnie to wyjątkowa rzadkość, w 2023 roku nie nadano go żadnej dziewczynce. Ale jedno z nich od jakiegoś czasu zaczyna robić prawdziwą furorę.

REKLAMA







Zobacz wideo
Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"



Imię żeńskie, które nie kończy się na -a. Dobrze je znasz, a od jakiegoś czasu robi furorę
Od jakiegoś czasu rosnącą popularnością cieszy się imię dobrze znane z historii polskiej literatury. Kojarzy się ono przede wszystkim z główną bohaterką jednej z powieści Henryka Sienkiewicza. Nie jest to zresztą przykład odosobniony, rodzice często bowiem inspirują się historią czy ulubioną powieścią. Mowa o Nel, jednym z zaledwie kilku przykładów imion żeńskich niezakończonych na -a.


Według danych zebranych przez portal dane.gov.pl, w pierwszej połowie 2023 roku, tj. od 1 stycznia do 30 czerwca, imię Nel nadano 153 razy. W 2022 roku pojawiło się 345 razy (najczęściej w woj. mazowieckim i wielkopolskim, po 49 razy), z kolei w 2021 roku - 306. O tym, iż imię staje się coraz popularniejsze w Polsce, może świadczyć m.in. to, iż w 2002 roku nadano je zaledwie 9 dziewczynkom, w 2018 roku z kolei liczba ta wzrosła do 213.


Co oznacza imię Nel? Pochodzi z XIV wieku, a dziś kojarzone jest przede wszystkim z Sienkiewiczem
Imię Nel, w innej wersji funkcjonujące również jako Nela, pochodzi aż z w XIV w. To skrót od imion zakończonych na -nela lub -nelia (Kornelia, Petronela), choć niektórzy uważają, iż pochodzi także od takich imion, jak Aniela czy Helena. Co oznacza imię Nel? To osoba spostrzegawcza, sprytna, a przede wszystkim inteligentna i ciekawska. Na pierwszy rzut oka może wydawać się zdystansowana, choć jest towarzyska i chętnie zawiera nowe znajomości. A przy tym jest odpowiedzialna i rzadko bywa spontaniczna, woli bowiem wszystko zaplanować.
Idź do oryginalnego materiału