Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem?

1 rok temu

Ogrzewanie domu w okresie zimowym to jeden z większych wydatków w ciągu roku. Nic zatem dziwnego, iż coraz więcej osób szuka możliwie najtańszych i najefektywniejszych rozwiązań w tej kwestii. Niejeden rozważa zmianę opału na ekogroszek. Być może Ty również, skoro czytasz ten artykuł.

Spis treści:

  • Co wpływa na cenę ogrzewania domu ekogroszkiem?
  • Typ ekogroszku, a cena ogrzewania domu – dlaczego nie zawsze warto wybierać najniższą cenę za tonę?
  • Zakup pieca na ekogroszek – dodatkowy jednorazowy koszt związany z przejściem na ekogroszek
  • Jak odpowiednie ustawienie pieca na ekogroszek może wpłynąć na wydajniejsze spalanie?
  • Dlaczego warto wybrać wydajny ekogroszek Pana Groszka?

Co powinieneś wiedzieć w tym temacie? Na jakie koszty trzeba się przygotować i czy najtańszy ekogroszek to zawsze najlepszy wybór?

Co wpływa na cenę ogrzewania domu ekogroszkiem?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, gdyż wpływ na to ma naprawdę wiele czynników. Podstawowe elementy pozwalające obliczyć zużycie ekogroszku w sezonie, a co za tym idzie, koszty ogrzewania domu, to:

  • wielkość domu,
  • ocieplenie domu,
  • temperatura, jaką chcemy osiągnąć,
  • typ ekogroszku

Ale to nie wszystko. Wpływ na zużycie opału mają także jakość pieca oraz systemu centralnego ogrzewania, sposób palenia w piecu oraz sposób przechowywania ekogroszku. o ile zawilgotnieje, jego wydajność bardzo spadnie.

Typ ekogroszku, a cena ogrzewania domu – dlaczego nie zawsze warto wybierać najniższą cenę za tonę?

Ze względu na to, iż zakup opału na zimę to stosunkowo duży, jednorazowy wydatek, niejeden szuka ekogroszku workowanego w jak najniższej cenie. Takie osoby sądzą, iż w ten sposób uda im się uzyskać tanie ogrzewanie domu ekogroszkiem. Czy to prawda? Nie do końca.

Cena często idzie w parze z jakością. Nie inaczej jest w przypadku opału. Zakupując tani ekogroszek, zwróć szczególną uwagę na jego wartość opałową i inne parametry, jak chociażby wilgotność. To właśnie one decydują o tym, czy węgiel będzie wydajny, kaloryczny, a zakupiona ilość rzeczywiście wystarczy na cały okres grzewczy.

Aby ekogroszek nadawał się do palenia w piecu, powinien spełnić następujące kryteria:

  • niska spiekalność (zdolność do zbrylania się) na poziomie od 0 do 50,
  • niska wilgotność – maksymalnie 12%,
  • niska zawartość popiołu (maksymalnie 10%) oraz siarki (maksymalnie 1%),
  • wartość opałowa (kaloryczność) – od 24 do 32 Mj/kg. Im wyższa, tym lepiej,
  • granulacja – od 5 do 25 mm,
  • wysoka zawartość części lotnych.

Znając te podstawowe parametry ekogroszku, możemy dobrać jego typ w taki sposób, aby był jak najbardziej wydajny. choćby jeżeli nie będzie to najtańszy ekogroszek dostępny na rynku, bez wątpienia w całościowym rozliczeniu, będzie to najbardziej opłacalny wybór.

Zakup pieca na ekogroszek – dodatkowy jednorazowy koszt związany z przejściem na ekogroszek

Decydując się na zmianę ogrzewania domu na bardziej ekologiczną i wydajną formę, trzeba również liczyć się z jednorazowym wydatkiem związanym z zakupem nowego pieca na ekogroszek. Możemy wybrać piec do palenia ekogroszkiem lub kocioł mieszany.

Przy wyborze nowego pieca weźmy pod uwagę przede wszystkim moc kotła. Kiedyś rekomendowano piece o mocy 20 kW. Wynikało to z faktu, iż podczas palenia w piecu dochodziło do dużych strat ciepła ze względu na nieszczelne okna czy drzwi w starym budownictwie.

Dzisiaj, w ocieplonym budynku ze szczelnymi oknami i drzwiami, z powodzeniem wystarczy piec o mocy 8-9 kW. Warto więc zadbać o te kwestie, by w przyszłości zaoszczędzić na zakupie węgla.

Piece do ekogroszku posiadają różne udogodnienia, między innymi podajnik na węgiel, sterownik pieca, różne rodzaje palnika i wiele innych. Dobrze jest się zapoznać z różnymi wariantami i wybrać ten, który będzie dla nas najwygodniejszy w obsłudze i zapewni wydajne działanie.

Jak odpowiednie ustawienie pieca na ekogroszek może wpłynąć na wydajniejsze spalanie?

Wydajne spalanie opału w dużej mierze zależy też od adekwatnych ustawień na piecu. Podstawą jest jego moc. Jak wspomnieliśmy wcześniej, piece o wyższej mocy są rekomendowane do starego budownictwa, zaś te o niższej – do nowych i ocieplonych domów.

Ale to niejedyna kwestia. Na przykład piec z podajnikiem umożliwia rzadsze dokładanie do pieca – raz w tygodniu lub rzadziej. Dzięki temu opał jest efektywniej spalany do samego końca, a my możemy odpowiednio dozować porcje ekogroszku.

Jest to też bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie jesteśmy zmuszeni każdego dnia sprawdzać stanu pieca, ale możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem równomiernie rozprowadzanym po całym domu.

Istotny jest też dobór sterowników. Na rynku są dostępne dwustanowe lub automatyczne. Te pierwsze umożliwiają wybranie indywidualnych ustawień generowania ciepła, co przekłada się na oszczędne palenie w piecu.

Dlaczego warto wybrać wydajny ekogroszek Pana Groszka?

Aby móc ogrzewać dom w sposób oszczędny i bezpieczny dla środowiska, warto wybrać ekogroszek o najlepszych parametrach. Znajdziesz go w ofercie sklepu internetowego Pan Groszek. Ekogroszek workowany od Pana Groszka to najlepszy wybór, o ile zależy Ci na wysokojakościowym produkcie w przystępnej cenie.

Sklep posiada w sprzedaży cztery odmiany najlepszego ekogroszku workowanego – Blue, Red, Orange i Yellow. Oprócz tego, w ofercie znajdziesz pellet i brykiet.

Już dziś sprawdź ofertę Pana Groszka i zapewnij sobie wydajne oraz ekologiczne źródło ogrzewania na najbliższy sezon grzewczy!

Idź do oryginalnego materiału