Ikony biznesu, ikony… sukcesu. Wyjątkowe spotkanie kobiet w biznesie

6 miesięcy temu

W tym roku redakcja portalu codziennypoznan.pl świętuje Dzień Kobiet przez cały marzec, ustanawiając go miesiącem kobiet. W ramach cyklu odbyło się spotkanie poświęcone historii i sztuce kobiecej, bezpłatne zajęcia z jogi, a w ostatnich dniach, spotkanie „Ikony Biznesu – Kobiety w Biznesie”. W redakcyjnych murach Starego Browaru dyskutowały trzy wyjątkowe kobiety – Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolska, Stefanie Hegels, prezes Volkswagen Poznań oraz posłanka Ewa Schädler, Rozmowę prowadziła Tatiana Sokołowska.

Jak przypomniała prowadząca, w polskim społeczeństwie większość stanowią kobiety, ale mimo tego w polskim biznesie kobiety w zarządach to jedynie 17% wszystkich. To znacznie mniej, niż średnia Unii Europejskiej, która wynosi 30%. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki z giełdy. W zarządach spółek giełdowych w Polsce zasiadają jedynie… 3 kobiety. W polskim Sejmie na 460 miejsc, kobiety stanowią 29% osób, czyli 136 osób.

Podczas spotkania, gościnie opowiedziały m.in. o drodze, jaką musiały pokonać, by osiągnąć miejsce, w jakim znajdują się obecnie. Tatiana Sokołowska spytała, czy ich losy to realizowany od początku cel, sugestia innych czy może przypadek.

Jak wskazała Stefanie Hegels, w jej przypadku „to się po prostu wydarzyło”, jako efekt jej ścieżki edukacji i kariery. Stopniowo wspinała się po kolejnych etapach kariery, ale jak przyznała, spotkała na swojej drodze wielu dobrych mentorów i doradców, przy których mogła się rozwijać.

„W Niemczech jest dużo mężczyzn w mojej branży, a wśród nich nie brakuje dobrych mentorów, którzy wiedzą, iż nie ma znaczenia czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ważne, czy dobrze pracujesz. Wtedy możesz się rozwijać i awansować. Po 28 latach w firmie i 12 różnych stanowiskach w różnych lokalizacjach, moja obecna pozycja to efekt tej pracy” – powiedziała prezes Volkswagen Poznań. Co ciekawe, przewodzi firmie, której zarząd w całości składa się z kobiet.

Jak wygląda podział płci w Urzędzie Wojewódzkim? Jak wyjaśniła Agata Sobczyk, pierwsza w historii kobieta na stanowisku wojewody wielkopolskiego, ok. 70% zatrudnionych to kobiety. Przyznała, iż na stanowiskach kierowniczych obowiązują parytety.

„Oprócz tego, iż sama funkcja jest sporym wyzwaniem i dużą odpowiedzialnością, to jeszcze z tyłu głowy jest ta myśl, iż wypełnienie jej w jak najlepszy sposób, będzie utorowaniem ścieżki dla kobiet w sferze zarządzania czy tematach politycznych” – przyznała wojewoda

Ewa Schädler przybliżyła temat kobiet w Sejmie. Jak przypomniała, kobiety stanowią tam mniejszość, ale do tej pory nie odczuła problemów we współpracy obu stron.

Podczas spotkania gościnie rozmawiały też o chwilach zwątpienia, wyzwaniach i trudnościach, jakie spotkały na swojej drodze. Jak się okazało, mimo różnych dróg kariery, część z tych elementów pojawiła się u każdej z pań, a jednocześnie każda miała też własne minusy tego, jak kariera wpływała na ich życie. Wszystkie przyznały jednak, że… są zadowolone z tego, jak potoczyło się ich życie i potrafią także spojrzeć na pozorne minusy w sposób pozytywny.

Panie rozmawiały także o konieczności wzajemnego wspierania się przez kobiety, a także dywersyfikacji zespołu. Stefanie Hegels zwróciła uwagę na konieczność patrzenia na potrzeby i zrozumienie obu płci. Dodała, iż w każdym zespole dobrze jest mieć przedstawicieli zarówno mężczyzn jak i kobiet. Przyznała, iż w jej firmie, w dziale produkcji, choć dominują panowie, to pracują także kobiety, ale budując zespół, zarząd stara się, by… były chociaż dwie, dzięki czemu łatwiej jest zarówno jej jak i mężczyznom odnaleźć się, zrozumieć i czuć się swobodnie w drużynie.

Tatiana Sokołowska pytała także m.in. czy to prawda, iż na kobiety wywierana jest większa presja na poszczególnych stanowiskach kierowniczych i przywódczych, a także jak wygląda kwestia stereotypów, z którymi muszą mierzyć się na co dzień.

Spotkanie było również okazją do porozmawiania o poczuciu sukcesu. Mówi się, iż kobiety ciągle dążą do osiągania kolejnych celów i nie celebrują swoich sukcesów, nieco umniejszając je. Panie miały okazję, by opowiedzieć, jakie mają podejście do kwestii celebracji sukcesów.

Nie zabrakło też rozmów o porażkach i trudniejszych doświadczeniach, które spotkały ich po drodze. Zgodnie przyznały, iż takie sytuacje ostatecznie okazały się przede wszystkim nauką na przyszłość – zarówno dla nich samych jak i innych – więc trudno mówić o tym jedynie negatywnie.

Spotkanie było kolejną odsłoną “Miesiąca Kobiet”, czyli cyklu realizowanego przez redakcję portalu codziennypoznan.pl wraz z partnerami.

Idź do oryginalnego materiału