I prezes SN: Prusinowski wprowadza opinię publiczną w błąd

news.5v.pl 1 tydzień temu

„W świetle samego Traktatu o UE nie ulega wątpliwości, iż podstawowe struktury konstytucyjne państw członkowskich UE znajdują się poza zakresem kompetencji Unii Europejskiej” – przypomniała I prezes SN Małgorzata Manowska w stanowisku dotyczącym Izby Kontroli Nadzwyczajnej tego sądu i wątpliwości TSUE.

Choć kiedy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdziła ważność wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r., nikt nie podnosił związanych z tym wątpliwości ani nie podkreślał, iż jest to izba „nieuznawana przez międzynarodowe trybunały”, jak niektórzy czynią teraz, bądź to w kwestii subwencji dla PiS, bądź to przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Wątpliwości TSUE i… sędziego Prusinowskiego

I prezes SN Małgorzata Manowska opublikowała stanowisko dotyczące wątpliwości TSUE co do IKNiSP.

W świetle samego Traktatu o UE nie ulega wątpliwości, iż podstawowe struktury konstytucyjne państw członkowskich UE znajdują się poza zakresem kompetencji Unii Europejskiej. Tym samym umocowanie konstytucyjne i ustawowe Sądu Najwyższego – Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – do prowadzenia postępowania w przedmiocie ważności demokratycznych wyborów najważniejszych organów władzy państwowej nie jest objęte zakresem prawa UE, którego wykładni legalnej dokonuje TSUE

— zaznaczyła I prezes SN w stanowisku zamieszczonym na stronie tego sądu.

Opublikowane dziś stanowisko prezes Manowskiej zostało wydane w związku z wypowiedziami sędziego SN, byłego prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Piotra Prusinowskiego. W poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” przypomniał on, iż wybory prezydenckie wymagają ostatecznego zatwierdzenia ich ważności przez SN.

Jeśli będzie orzekać o tym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, to wydane przez nią orzeczenie będzie dotknięte nieważnością, wadliwe. Czy będzie to jednak oznaczało, iż osoba wybrana przez naród i zatwierdzona w taki sposób będzie prezydentem? Nie potrafię na to udzielić odpowiedzi

— stwierdził.

I prezes SN: Sędzia Prusinowski wprowadza opinię publiczną w błąd

Zdaniem prezes Manowskiej, w swojej wypowiedzi dla „Rz” sędzia Prusinowski „podważył zaufanie obywateli do SN w kontekście zbliżających się wyborów Prezydenta RP”, a jego wystąpienie „wprowadza opinię publiczną w błąd i narusza powagę urzędu sędziego”.

Umocowanie konstytucyjne, ustrój i zasady wyboru członków Sejmu i Senatu RP oraz innych konstytucyjnych organów RP, a także stosunki ustrojowe łączące osoby piastujące te funkcje z Rzeczpospolitą Polską, nie są i nie mogą być regulowane prawem Unii Europejskiej. Zostało to wielokrotnie stwierdzone w utrwalonym orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, począwszy od akcesji Rzeczypospolitej do UE

— zaznaczyła I prezes SN.

Gdzie kończą się kompetencje TSUE?

Jak dodała, „wszelkie podnoszone w orzecznictwie TSUE wątpliwości co do posiadanych w tej mierze kompetencji przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych pozostają bez znaczenia dla kompetencji tej izby do stwierdzania ważności demokratycznych wyborów do organów władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej”.

Także – jak zaznaczyła I prezes SN – Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie stwierdzał, iż jego adekwatność „ogranicza się wyłącznie do rozstrzygania o prawach i obowiązkach podmiotów prywatnych w sprawach o charakterze cywilnym lub o zasadności oskarżenia w sprawie karnej i nie obejmuje choćby indywidualnych praw politycznych, wynikających z prawa wyborczego, nie mówiąc choćby o orzekaniu w kwestii ważności wyborów”.

Stwierdzenie ważności wyborów następuje w procedurze, w której biorą udział jedynie organy państwa i nie dokonuje się w nim rozstrzygnięcie o indywidualnych prawach podmiotów prywatnych. Tym samym, procedura stwierdzenia ważności wyborów znajduje się całkowicie poza zakresem zastosowania art. 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, na gruncie którego formułowano zastrzeżenia względem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

— czytamy w stanowisku prezes Manowskiej.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest adekwatna do rozpatrywania skarg na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej oraz protestów wyborczych i stwierdzania ważności wyborów. Izba ta powstała na mocy ustawy o SN z 2017 r. i tworzą ją osoby powołane po 2017 roku na urząd sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 2017 r.

aja/PAP

CZYTAJ TAKŻE:

Czy w Polsce będziemy mieć „dwóch prezydentów”? Sędzia Prusinowski od „składu niebudzącego wątpliwości”: Tego się obawiam

Hołownia „pół żartem, pół serio” nie uzna wyniku wyborów prezydenckich? „Nie muszę mówić, kto wtedy będzie pełnił funkcję”

Idź do oryginalnego materiału