HyNet: 2 miliardy funtów na magazyny CO2 i tysiące miejsc pracy

enerad.pl 1 dzień temu

HyNet – najważniejszy projekt dla dekarbonizacji przemysłu w Wielkiej Brytanii

North Sea Transition Authority (NSTA), brytyjski regulator ds. energetyki, wydał trzy pozwolenia na podziemne składowanie dwutlenku węgla dla firmy Eni, która odpowiada za realizację projektu HyNet. Instalacje będą obsługiwać klaster przemysłowy z północno-zachodniej Anglii i północnej Walii, gdzie działają jedni z największych emitentów CO₂ w kraju.

W pierwszej fazie HyNet planuje zmagazynować 109 milionów ton CO₂ w wyczerpanych złożach ropy i gazu w East Irish Sea, około 32 kilometry od wybrzeża Liverpoolu. To odpowiednik rocznych emisji ponad 60 milionów samochodów osobowych.

Rozpoczęcie składowania planowane jest na połowę 2028 roku, a początkowa zdolność wyniesie 4,5 miliona ton CO₂ rocznie. Projekt ma potrwać co najmniej 25 lat.

Wsparcie dla gospodarki i nowe miejsca pracy

Realizacja HyNet to nie tylko korzyści klimatyczne, ale także impuls dla brytyjskiej gospodarki. Inwestycja wygeneruje około 2 miliardów funtów wartości kontraktów w łańcuchu dostaw oraz stworzy 2000 miejsc pracy w fazie budowy.

Minister energii Ed Miliband podkreślił, iż projekt wpisuje się w strategię budowy nowego sektora czystej energii, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii oraz wsparcie dla lokalnych społeczności i przemysłu.

HyNet – część większego planu transformacji energetycznej

Projekt HyNet jest drugim tego typu przedsięwzięciem zatwierdzonym przez NSTA w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Wcześniej regulator wydał pierwszą w historii brytyjską licencję na składowanie CO₂ dla projektu Northern Endurance Partnership (NEP) na Morzu Północnym.

Brytyjski rząd planuje rozwijać sektor CCS (carbon capture and storage) na szeroką skalę. Według szacunków, przemysł ten może przynieść gospodarce około 5 miliardów funtów rocznie do 2050 roku i wygenerować choćby 50 tysięcy miejsc pracy w długim terminie.

Decydenci podkreślają, iż bez technologii wychwytywania i składowania CO₂ osiągnięcie celu neutralności klimatycznej jest niemożliwe – takie stanowisko przedstawił również niezależny Komitet ds. Zmian Klimatu (Climate Change Committee).

Wykorzystanie istniejącej infrastruktury i ograniczenie kosztów

HyNet skorzysta zarówno z nowo budowanej, jak i przystosowanej istniejącej infrastruktury. Ponad 145 kilometrów rurociągów (zarówno na lądzie, jak i na morzu) zostanie wykorzystanych do transportu CO₂, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów oraz ograniczenie wpływu inwestycji na środowisko.

Nowa platforma zostanie zainstalowana na polu Douglas, gdzie CO₂ będzie odbierane z terminala gazowego Point of Ayr w Walii, a następnie przesyłane do wyczerpanych złóż Hamilton, Hamilton North i Lennox w Liverpool Bay.

Zobacz również:

  • Rekordowy wzrost stężenia CO2 w atmosferze w 2024 roku
  • Europa oszczędzi 20 mln ton CO2 w 2025 roku dzięki samochodom elektrycznym
  • ORLEN i Equinor chcą upchnąć pod ziemią 4 mln ton CO2 rocznie

Źródło: NSTA

Idź do oryginalnego materiału