Amerykańska agencja ratingowa Fitch zmieniła perspektywę oceny ratingowej kraju na negatywną. Wyniki wyborów parlamentarnych i prezydenckich oraz wysoki deficyt budżetowy nie zwiastują stabilnego wzrostu gospodarczego.
W marcu 2023 roku ocena ratingowa Rumunii została podniesiona z negatywnej do stabilnej. Jednak w kontekście wydarzeń politycznych w Rumunii rating został obniżony.
„4-partyjny proeuropejski rząd koalicyjny prawdopodobnie zostanie utworzony przed końcem 2024 roku. Trwałość takiej koalicji jest jednak niepewna, a nowe wybory prezydenckie, które mogą zostać zaplanowane najwcześniej na marzec 2025 r., utrzymają niepewność polityczną i naszym zdaniem opóźnią wdrożenie środków konsolidacji fiskalnej”, stwierdza Fitch.
Agencja przewiduje, iż deficyt budżetowy wzrośnie w 2024 roku do 8,2% PKB . Pogorszenie sytuacji fiskalnej odzwierciedlają wyższe wydatki, w tym na wynagrodzenia i emerytury w sektorze publicznym. Podwyżka emerytur we wrześniu 2024 roku zwiększy presję fiskalną w 2025 roku, utrudniając konsolidację fiskalną.
Zdaniem Fitch, konsolidacja fiskalna będzie musiała zmierzyć się z potencjalnym negatywnym wpływem już osłabionego wzrostu gospodarczego i ryzykiem, iż zmienność na rynkach finansowych może zwiększyć koszty odsetkowe, dodatkowo osłabiając pozycję fiskalną.
Fitch prognozuje, iż dług publiczny w 2026 roku wyniesie 62% PKB i będzie przez cały czas wzrastał do około 70% PKB do 2028 roku.
Wzrost gospodarczy stopniowo zwalniał w ciągu roku 2024, a w trzecim kwartale wyniósł -3% po korekcie sezonowej. Eksport był szczególnie słaby , podczas gdy konsumpcja gospodarstw domowych była odporna dzięki wzrostowi dochodów napędzanemu luźną polityką fiskalną. Fitch prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 1,4% w roku 2025 i 2,2% w roku 2026.
Źródło: Hotnews.ro
Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium