Honorowy krwiodawca zasłużony dla województwa dolnośląskiego

1 miesiąc temu

Wieloletni prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi”, Piotr Marszałek, otrzymał Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. O wyróżnienie wnioskował burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Piotr Marszałek przez 32 lata pracował w kopalni ZG Rudna. Od 1993r. jest członkiem, a od 2009r. prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża im. „Miedzianej Kropli Krwi” w KGHM Polska Miedź S.A. przy ZG „Rudna”. 30 stycznia przeszedł na zasłużoną emeryturę, co było doskonałą okazją do tego, by podsumować jego działalność na rzecz Zagłębia Miedziowego.

– Każda wspólnota potrzebuje swoich wzorów, autorytetów, wokół których budujemy to, co jest jej siłą, czyli chęć do działania. Bezwzględnie takim autorytetem i osobą zasłużoną w dziedzinie krwiodawstwa jest pan Piotr Marszałek – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, który wnioskował o nadanie szefowi krwiodawców honorowej odznaki. – kooperacja w tej kadencji była doskonała. Połączył nas wspólny cel. Robiliśmy wszystko, aby ten dar życia, jakim jest krew, był dostępny dla osób, które tego potrzebują. Gratuluję świetnej organizacji klubu, który łączy pokolenia krwiodawców. Na różnych spotkaniach i w akcjach widać, jak doskonałą atmosferę udało się stworzyć w tym klubie. Zasługa w tym oczywiście pana prezesa.

Uroczystość wręczenia odznaki odbyła się w polkowickim ratuszu. W imieniu przewodniczącego sejmiku województwa dolnośląskiego, odznaczenie wręczył poseł Łukasz Horbatowski.

– Bardzo ważne jest, żeby zachęcać młode pokolenia do oddawania krwi, bo o ile nie będzie chętnych, takich ludzi, jak pan Piotr, którzy przez całe życie wspomagają innych swoją krwią, to możemy mieć niedługo problem z niedoborem. Dlatego każda inicjatywa, również jak ta – przewodniczącego sejmiku i pana burmistrza Polkowic, który zawnioskował o odznaczenie dla pana Piotra, i pokazanie, jak ważne jest wspieranie takich osób i ich docenianie, pokazuje młodemu pokoleniu, iż trzeba to robić i trzeba się poświęć dla drugiego człowieka w każdej formie – mówi poseł Łukasz Horbatowski. – Tak dostojne momenty, a szczególnie miejsce, w którym możemy przekazać medal „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” to przyjemna chwila. Po pierwsze sam moment przekazania, a po drugie niejednokrotnie poznawanie wspaniałych ludzi Dolnego Śląska. Sam byłem krwiodawcą w szkole średniej i na studiach.

Piotrowi Marszałkowi podczas uroczystości towarzyszyli emerytowani członkowie klubu, którzy pomagają mu w organizacji akcji krwiodawstwa, jak i różnych wydarzeń klubu.

-Jestem mile zaskoczony takim odznaczeniem. To bardzo dużo dla mnie znaczy. To jest bardzo duży zaszczyt. Nie chciałbym sam oceniać swojej pracy. Mogą mnie inni ocenić, jak pracuję, jak zrzeszam krwiodawców czy jak organizuję wszelkie akcje krwiodawstwa, akcje na ratunek, akcje rejestrowania potencjalnych dawców szpiku kostnego – mówi uhonorowany Złotą Honorową Odznaką „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Piotr Marszałek.

W imieniu burmistrza Polkowic, finalizacji wszelkich kwestii formalnych w wojewódzkim sejmiku zajął się wiceburmistrz Krzysztof Nester.

-Miałem przyjemność odebrać od przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pana Jerzego Pokoja ten medal i przywiozłem go do Polkowic. To jest uczucie radości, iż osoba jest zaangażowana w ratowanie życia, ponieważ krew to nasze życie. Osoby, które ulegają wypadkom, szczególnie tutaj na terenie Zagłębia Miedziowego, potrzebują tej krwi. Pan Piotr przez całe życie pokazuje to, iż należy dbać o wszystkich mieszkańców naszego terenu i inicjować akcje zbiórki krwi, a także zachęcać ludzi do tego, żeby oddawali krew, bo krew ratuje nasze życie – mówi Krzysztof Nester, wiceburmistrz Polkowic.

Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” są przyznawane w dwóch kategoriach: złotej i srebrnej. Nadaje się je w celu wyróżnienia osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla rozwoju i promowania naszego regionu.

Edyta Drzymała/polkowice.eu

MATERIAŁ PARTNERSKI

Idź do oryginalnego materiału