Hołownia o postanowieniu TK z 17 września. Przekroczenie uprawnień

8 miesięcy temu

„Nie wykonam postanowienia TK Julii Przyłębskiej”

Podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej Hołownia wyraził swój pogląd na temat postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia.

Do Sejmu wpłynął odpis postanowienia zabezpieczającego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Postanowienie „mrożące” stwierdza, iż ani marszałek, ani Sejm nie ma prawa zajmować się czy robić czegokolwiek wokół Adama Glapińskiego.

Marszałek Sejmu poinformował o swoich zamiarach w tej kwestii. Oświadczył, iż intensywne analizy prawne wykazały przekroczenie kompetencji przez Trybunał Konstytucyjny w wydanym postanowieniu. Podkreślił, iż wniosek będzie przez cały czas procedowany i nie zastosuje się do postanowienia Julii Przyłębskiej.

Hołownia uznał postanowienie Trybunału Konstytucyjnego za przekroczenie uprawnień i skierował pismo do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Polityk przekazał wniosek komisji w celu uzyskania opinii zgodnej z analizami prawników sejmowych, iż wymaga on uzupełnienia w niektórych formalnych kwestiach.

Bez pośpiechu

Szymon Hołownia podkreślił, iż postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu powinno być przeprowadzone bez wątpliwości formalnych czy prawnych. Wyraził też przekonanie, iż pośpiech w tej sprawie nie jest wskazany, ponieważ temat dotyczy ważnego organu państwa i procedury.

Hołownia poinformował, iż nadał numery druków „większości ustaw” zgłoszonych przez PiS. Zauważył, iż PiS wprowadziło do Sejmu wiele projektów ustaw w krótkim czasie, co porównał do „nawalnego deszczu ustaw”.

O co chodzi w postanowieniu TK?

W marcu tego roku posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, wskazując w nim kilka zarzutów. Wcześniej, w styczniu tego samego roku, Trybunał Konstytucyjny uznał, iż przepisy pozwalające Sejmowi zawiesić prezesa NBP po podjęciu uchwały bezwzględną większością głosów są niezgodne z konstytucją.

TK stwierdził, iż Sejm powinien podjąć taką uchwałę co najmniej większością 3/5 głosów (276 głosów), podczas gdy większość sejmowa wynosi 248 posłów. Trybunał uznał, iż Sejm nie może rozpatrywać wniosków o Trybunał Stanu dla prezesa NBP, dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany w prawie.

Premier Donald Tusk stwierdził jednak, iż werdykt TK nie jest wiążący. Tłumaczył to faktem, iż istnieją różne interpretacje prawne.

Idź do oryginalnego materiału