Hiszpania ściera się z Włochami w sprawie migracji. „Nie czuje się osamotniona”

news.5v.pl 5 dni temu

Sanchez bronił „pozytywnego” podejścia do kontrolowanej migracji na czwartkowym szczycie UE w Brukseli.

Polityk opowiedział się za modelem Europy „otwartej i zamożnej” przeciwko Europie „zamkniętej i biednej”, broniąc „uporządkowanej i odpowiedzialnej migracji” oraz jej korzyści dla gospodarki. – Musimy zająć się migracją z myślą o przyszłych pokoleniach, a nie o następnych wyborach – stwierdził Sanchez.

Rząd Hiszpanii już wcześniej kategorycznie odrzucił pomysł tworzenia ośrodków dla migrantów poza UE, broniąc długo negocjowanego paktu o migracji i azylu. Madryt wzywa również do wzmocnienia współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hiszpania nie czuje się osamotniona w kwestii migracji w UE – stwierdził w czwartek Sanchez. Coraz więcej krajów, a także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wyrażają jednak zainteresowanie włosko-albańskim porozumieniem w sprawie obozów dla migrantów poza UE.

W poniedziałek pierwsza grupa migrantów, którzy próbowali dostać się do Włoch, została wysłana do ośrodków w Shengjin i Gjader w Albanii. Migranci będą trafiać tam na czas rozpatrzenia złożonych przez nich wniosków o azyl oraz ustalenia, czy spełniają oni warunki, by go otrzymać.

Rząd Sancheza już przed unijnym szczytem kategorycznie odrzucił tworzenie tego typu obozów, powołując się na ich wysokie koszty i wątpliwości dotyczące ochrony praw człowieka.

Hiszpania, a w szczególności Wyspy Kanaryjskie, walczy w tej chwili z dużym napływem imigrantów. Tylko w tym roku do kraju przybyło już ponad 45 tys. osób, w tym ponad 30 tys. niebezpiecznym szlakiem kanaryjskim.

Pod koniec sierpnia szef hiszpańskiego rządu udał się do kilku państw afrykańskich, w tym do Mauretanii, która odgrywa istotną rolę w przepływie nielegalnych imigrantów do Hiszpanii. Wcześniej odwiedził ten kraj w lutym w towarzystwie von der Leyen. Madryt wzywa do wdrożenia pakietu porozumień, które zostały wówczas zawarte z afrykańskim państwem.

Idź do oryginalnego materiału