Hiszpania: komisja episkopatu będzie uczyć o gender. Biskupi zaprosili „ekspertkę” ds. LGBT+

1 dzień temu

Zdaniem doktor Marty Rodriguez Kościół postępuje niewłaściwie potępiając teorie gender, postrzegającą płciowość jako twór „społeczno- kulturowy”. Uczona została właśnie zaproszona przez przedstawicieli hiszpańskiego episkopatu na krajowe spotkanie duszpasterzy młodych. Na miejscu będzie przekonywać, iż są takie warianty teorii „gender”, które można pogodzić z katolicką antropologią oraz, iż Kościół przyjmuje „zbyt defensywną” pozycję wobec podobnych poglądów.

Spotkanie duchownych opiekunów młodzieży na Teneryfie potrwa od 3 do 6 października, a czuwać nad nim będzie bp Arturo Ros Murgadas – przewodniczący episkopalnej komisji ds. dzieci i młodzieży. Udział zapowiedział także ordynariusz Teneryfy, Bp Bernardo Alvarez Alfonso.

Na kilka dni spotkań przewidziano różne panele robocze. Wśród nich dominują zagadnienia poświęcone ideologii gender. Przewidziano m.in. wykłady o tytułach „duszpasterstwo młodzieżowe gender”, „labirynt gender”, „osoba, płeć i tożsamość” oraz „co sądzimy o gender”.

Konferencje prowadzić ma dr Marta Rodriguez – autorka pozycji próbujących pojednać konstrukt „płci społeczno- kulturowej” z antropologią chrześcijańską. Kobieta przekonuje, iż ideologiczny twór „feminizmu III fali”, mający „uwolnić” kobiecość od jej tradycyjnego postrzegania, daje się pod pewnymi warunkami pojednać z magisterium.

Rodriguez nie tylko uważa, iż to wykonalne – ale choćby konieczne. Uczona jest bowiem zdania, iż to m.in. przez zbyt defensywne utożsamianie płci z biologią młodzi dystansują się od Magisterium. – Nie możemy wciąż postępować tak jak do tej pory, bo przegramy – sądzi gość komisji hiszpańskiej episkopatu.

W swoich pracach i wystąpieniach Marta Rodriguez narzeka na brak zrozumienia niuansów wokół tematyki gender. Jej zdaniem młode pokolenie, głęboko wszczepione w logikę płci kulturowej, nie czuje się akceptowane przez starszych, którzy mają z ignorancją podchodzić do nieznanych im treści, takich jak tożsamość płciowa. Autorka uważa, iż jej prace dają szansę na dialog i porozumienie z wizjami płci- kulturowo- społecznej. Nie powinny być one odrzucone, a pogodzone z podstawami antropologii chrześcijańskiej, sądzi.

Ze sporym sceptycyzmem do podobnych wizji odnosi się hiszpański portal infovaticana.es. „W ostatnich latach raz za razem podnoszą się w Kościele głosy zabiegające o przyjęcie wizji gender i obdarzenie jej uznaniem, podczas gdy nie jest to nic innego, jak konstrukt mający na celu oddzielenie płci od osobowości. Ludzie mają płeć (hiszp.. sexo), a słowa rodzaj (hiszp.. genero)”, komentuje zaproszenie Rodriguez na konferencję iberyjskie medium.

Źródła: infovaticana.com, regnumchristi.org

FA

Idź do oryginalnego materiału