Hiszpania: Duży wzrost poparcia dla rządu Pedro Sancheza

2 tygodni temu

„List do obywateli” opublikowany przez premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza, w którym pozostawił on otwartą możliwość podania się do dymisji, odniósł natychmiastowy skutek: według najnowszego sondażu jego partia wygrałaby, gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, z przewagą 9,4 proc. nad główną siłą opozycyjną – Partią Ludową.

W liście, opublikowanym w zeszłą środę (24 kwietnia), Pedro Sánchez ogłosił, iż potrzebuje pięciu dni „refleksji”, aby zdecydować o swojej przyszłości, po tym jak madrycki sędzia wszczął dochodzenie przeciwko jego żonie, Begoñie Gómez, w sprawie domniemanej korupcji i handlu wpływami.

Skarga została złożona przez Clean Hands, grupę założoną przez Miguela Bernada, prawnika i byłego polityka powiązanego z hiszpańską skrajną prawicą, który przyznał w czwartek (25 kwietnia), iż zarzuty przeciwko Gómez były oparte na prawicowych i skrajnie prawicowych doniesieniach prasowych.

Chociaż pojawiły się spekulacje, iż Sánchez może podać się do dymisji lub rozpisać nowe wybory, co było w zasadzie dwoma najbardziej prawdopodobnymi scenariuszami, hiszpański premier ostatecznie zdecydował się wczoraj pozostać na swoim stanowisku, aby pomóc „oczyścić” hiszpańską politykę z „toksycznej” atmosfery, która – jego zdaniem – została stworzona przez PP i skrajnie prawicową partię VOX, trzecią co do wielkości siłę w hiszpańskim parlamencie.

Badanie przeprowadzone przez Centro de Investigaciones Sociológicas (CIS) przeprowadzone w ubiegły piątek dzięki 1 809 wywiadów telefonicznych daje Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), której liderem jest Sanchez 38,6 procent głosów. Tym samym PSOE miałoby dużą przewagę nad PP, która pozostałaby na poziomie 29,2 procent, podał partner Euractiv, EFE.

Według badania, VOX ponownie byłaby trzecią siłą z 11 proc. poparcia, a koalicyjny partner PSOE w rządzie, lewicowa platforma Sumar, uzyskałaby 7,2 procent.

Prawie nieistniejąca już lewicowa partia Podemos, były członek Sumar, od której oddzieliła się z powodu osobistej rywalizacji między ich liderami, spadłaby do 2,6 proc., podczas gdy prawicowa separatystyczna partia Razem dla Katalonii (JxCat) byłego prezydenta Katalonii Carlesa Puigdmonta uzyskałaby 1,4 proc., a jej lewicowy rywal Republikańska Lewica Katalonii (ERC) zebrałby 1,2 proc.

Według sondażu, niepodległościowe partie polityczne w Kraju Basków, umiarkowana Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV) i jej skrajnie lewicowy rywal EH-Bildu, również tracą poparcie.

Zarówno JXCat i ERC, jak i PNV i EH-Bildu, dają najważniejsze wsparcie parlamentarne, aby zapewnić stabilność rządu Sáncheza.

W najbliższych dniach Hiszpania wejdzie w intensywny cykl wyborczy: 12 maja odbędą się wybory w Katalonii, które będą miały bezpośredni wpływ na rząd Sáncheza, a 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Idź do oryginalnego materiału